Arkadiusz Nauka

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu poszukuje przewodników po podziemiach: Byłem przewodnikiem jeden dzień

Najmłodsi turyści to bardzo wymagające audytorium. Dobry podziemny przewodnik potrafi do nich dotrzeć i zaciekawić. Fot. Marzena Bugała-Azarko Najmłodsi turyści to bardzo wymagające audytorium. Dobry podziemny przewodnik potrafi do nich dotrzeć i zaciekawić.
Arkadiusz Nauka

Zabrzańskie podziemia Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza czekają na nowych przewodników. Szukają ludzi otwartych, uśmiechniętych i obdarzonych wyobraźnią. Spróbowałem więc swoich sił. Zobaczcie, jak było.

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu to najważniejsze obiekty na postindustrialnej mapie regionu. W zeszłym roku odwiedziło je ponad 140 tysięcy osób, nie tylko z Polski, ale z całego świata. Oferta wciąż się powiększa. W 2017 roku uruchomiono nową trasę w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, w tym roku ma zostać otwarty drugi w regionie tor wodny. Będziemy podróżować wodami sztolni pod centrum miasta. Przypomnijmy, że pod ziemią łódkami od lat pływamy już w Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.

Muzeum Górnictwa Węglowego zatrudnia obecnie 72 przewodników po podziemiach (co ciekawe, inni przewodnicy oprowadzają po sztolni, a inni po kopalni, gdzie jest ich 40). Ale że turystów jest coraz więcej, szuka kolejnych przewodników po zabrzańskich podziemiach. Postanowiłem spróbować swoich sił i wziąć udział w jednym z kursów. I przekonać się, jak wymagająca jest to praca.

Pan Roman pokochał kopalnię i został w niej na emeryturze

Sztolnia Królowa Luiza - to tutaj rozpoczynam przyspieszony kurs na podziemnego przewodnika. Moim opiekunem jest Roman Chytry, który 34 lata przepracował na kopalni „Król” w Chorzowie. Teraz oprowadza grupy turystów po zabrzańskich podziemiach.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Arkadiusz Nauka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.