Kopalnia Guido, Muzeum Śląskie. Gdzie są najlepsze przestrzenie w województwie? [MAPA]

Czytaj dalej
Bartosz Pudełko

Kopalnia Guido, Muzeum Śląskie. Gdzie są najlepsze przestrzenie w województwie? [MAPA]

Bartosz Pudełko

Kopalnia Guido zdobyła Grand Prix w konkursie na „Najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego”. Została doceniona za Strefę K8. Ex aequo nagrodzono także Muzeum Śląskie w Katowicach. Wyróżnienia zdobyło jeszcze kilka innych inwestycji w regionie.

Od 16 lat Zarząd Województwa Śląskiego wraz z katowickimi oddziałami Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich wskazuje na najlepsze inwestycje w przestrzeni publicznej. Przykłady udanych rewitalizacji lub całkiem nowe budynki, które nie tylko wpisują się w miejski krajobraz, ale także wnoszą do niego nową jakość. Ta promocja pozytywnych zmian odbywa się w ramach otwartego konkursu na „Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego”. Właśnie zakończyła się jego tegoroczna edycja. Werdykt okazał się dość nieoczywisty. Nie tylko bowiem nagrodził dwa obiekty, ale pokazał również, że dobra przestrzeń nie musi być wcale widoczna w mieście na pierwszy rzut oka.

Najlepsza przestrzeń jest pod ziemią

Do konkursu zgłoszono 32 realizacje z 24 gmin. Jury konkursu złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Architektoniczno-urbanistycznej postanowiło przyznać podwójne Grand Prix: dla Muzeum Śląskiego w Katowicach i Kopalni Guido w Zabrzu.

- Muzeum Śląskie w Katowicach (projektant - Florian Riegler, Roger Riewe - Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o.) zostało nagrodzone za stworzenie unikatowego miejsca realizującego najwyższe standardy i oczekiwania od przestrzeni publicznej, zrewitalizowanej przestrzeni publicznej, obiektu użyteczności publicznej i zrewitalizowanego obiektu, będąc najlepszym rozwiązaniem dla każdej z tych kategorii - czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Zabrzańska kopalnia została z kolei doceniona za konsekwencję w realizacji unikatowego pomysłu upublicznienia, pokazania i wprowadzenia nowej funkcji obiektu użyteczności publicznej. Konkretnie chodzi o Strefę K8, czyli kompleks czterech komór na poziomie 320, które zostały zrewitalizowane i zaadaptowane do nowych funkcji: sali koncertowej, pubu, sali bankietowej i audiowizualnej. Strefę zaprojektowali: Sylwia Płomecka, Arkadiusz Płomecki i Sebastian Borecki. - Dla nas to mimo wszystko zaskoczenie. Zdajemy sobie sprawę, że Strefa K8 jest unikatowa i zasługuje na nagrody, ale nie spodziewaliśmy się Grand Prix - mówi Andrzej Mitek z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

- Trudność, z jaką Strefa musiała się zmierzyć w tym konkursie polega właśnie na tym, że jest nieoczywista. To nie jest budynek, przestrzeń widoczna w mieście na pierwszy rzut oka. To podziemia kopalni, a te nie kojarzą się raczej z architekturą. Projektując komory bardzo zależało nam na tym, żeby właśnie ten element architektoniczny wydobyć. Wierzymy, że nam się udało, ale żeby ludzie mogli się o tym przekonać, muszą do nas przyjechać i zobaczyć to na własne oczy, bo czasem trudno wyobrazić im sobie połączenie sztuki, architektury i naturalizmu kopalni. A mimo tych trudności zostaliśmy docenieni i to na równi z Muzeum Śląskim - dodaje.

Bartosz Pudełko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.