Kopalnia Guido wśród 7 nowych cudów Polski? To możliwe

Czytaj dalej
Arkadiusz Nauka

Kopalnia Guido wśród 7 nowych cudów Polski? To możliwe

Arkadiusz Nauka

Kopalnia Guido w Zabrzu znalazła się w gronie 32 obiektów, miejsc i instytucji z całego kraju nominowanych przez National Geographic do tytułu „7 nowych cudów Polski”. Jest blisko finałowej siódemki.

Kopalnia Guido w Zabrzu znalazła się w gronie 32 obiektów, miejsc i instytucji z całego kraju nominowanych przez National Geographic do tytułu „7 nowych cudów Polski”. Aby wziąć udział w tym plebiscycie, należy wejść na stronę www.7cudow.national-geographic.pl, zagłosować na danego faworyta, uzupełnić swoje dane osobowe oraz odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego właśnie to miejsce powinno wygrać? Głosować można za pośrednictwem internetu do 31 sierpnia.

- Bardzo cieszymy się, że Kopalnia Guido znalazła się w gronie tylu fantastycznych obiektów w całej Polsce - mówi Krzysztof Herman z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. - Na pewno postaramy się to wykorzystać, aby jeszcze mocniej promować ten wyjątkowy obiekt. Obecnie prowadzimy w social mediach kampanię, w której zachęcamy do głosowania - dodaje Herman.

Wsparcie dla Kopalni Guido jest potrzebne, ponieważ na ten moment zabrzański obiekt z wynikiem nieco ponad 3 proc. głosów plasuje się na 9 miejscu w plebiscycie organizowanym przez National Geographic. Na prowadzeniu jest w tym momencie ekspozycja „Karkonoskie tajemnice”, znajdująca się w Karpaczu. Jak przekonują władze Zabrza, ważniejsze od samego wyniku jest to, że Kopalnia Guido została dostrzeżona w wielu regionach Polski, a także na świecie.

- Czerpiąc z dziedzictwa poprzemysłowego naszego miasta nadajemy nowe funkcje kopalniom i innym przestrzeniom postindustrialnym. Pielęgnujemy historię i tradycję regionu, a zarazem pokazujemy naszym gościom jego wyjątkowość – mówi Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – W tym właśnie celu ciągle rozbudowujemy ofertę turystyczną i przygotowujemy ofertę kulturalną oraz rekreacyjną zarówno na powierzchni, jak też pod ziemią. Śmiało można powiedzieć, że Zabrze to dwa miasta. Jedno widać gołym okiem.

Aby zobaczyć drugie, trzeba wybrać się w podróż pod ziemię do Kopalni Guido lub historycznej Sztolni Dziedzicznej. Z roku na rok zainteresowanych tymi propozycjami jest coraz więcej- dodaje prezydent Zabrza.
Z kolei Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu przekonuje, że nie ma na świecie drugiej takiej kopalni jak ta w dzielnicy Guido i trzeba zrobić wszystko, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o tym, co można zobaczyć w podziemiach Zabrza. W tym właśnie ma pomóc udział kopalni w plebiscycie.

- Pokazujemy to co charakterystyczne dla Śląska, czyli pracę górnika. Prezentujemy narzędzia oraz maszyny górnicze. Zaznaczę, że wiele z nich wciąż działa. Goście mogą zobaczyć na własne oczy m.in. pracę kombajnu górniczego, wsiąść do kolejki podwieszanej czy wybrać się na szychtę. Warto przekonać się samemu co kryją mroki naszych kopalń – zachęca Bartłomiej Szewczyk.
Dodajmy, że o zwycięstwo w plebiscycie „7 nowych cudów Polski” walczą jeszcze dwa inne obiekty z naszego regionu - Pałac w Pławniowicach oraz kościół św. Mikołaja w Cieszynie.

Arkadiusz Nauka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.