Tomasz Szymczyk

Kopalnia Kazimierz-Juliusz w obiektywie Arka Goli

Kopalnia Kazimierz-Juliusz w obiektywie Arka Goli
Tomasz Szymczyk

Zapraszamy naszych Czytelników na najbliższy czwartek, 8 września, do Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, gdzie o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy „Ogrodowa 1”. Będzie to prezentacja zdjęć fotoreportera DZ, Arkadiusza Goli, wykonane w likwidowanej sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz. To kopalnia symboliczna, bo ostatnia w Zagłębiu Dąbrowskim - w regionie, który wyrósł na węglu.

Zapraszamy na niezwykłą wystawę naszego fotoreportera w sosnowieckim muzeum. Pierwsze zdjęcia na tej kopalni Arkadiusz Gola zrobił 10 lat temu, kiedy o zamknięciu nie było jeszcze mowy.

- Ta kopalnia wyjątkowo mi się spodobała - była niewielka. W porównaniu z nią Wesoła czy Halemba to kombinaty. To, że była mała, było jej zaletą. Wszyscy się tam znali, a stosunki międzyludzkie były niemalże rodzinne. To dało się zauważyć od razu. Czuło się, że to kopalnia, w której coś jest, i którą dobrze się fotografuje - mówi Arek.

Początki Kazimierza-Juliusza sięgają lat 80. XIX wieku. Po fali zamknięć kopalń w Zagłębiu na przełomie XX i XXI w. pozostała jedyną w regionie. Wciąż wyróżniającą się wśród reszty: dzięki kolejce wąskotorowej, łączącej jej dwa ruchy i system wydobycia na tzw. podbierkę. Właśnie te elementy zainteresowały Arka.

- Gdy dowiedziałem się, że mają tę kopalnię zamykać, pomyślałem, że za chwilę tego wszystkiego już nie będzie. Pojechałem tam jeszcze kilka razy i robiłem zdjęcia - opowiada.

Na wystawie będzie można zobaczyć krótkie filmy z pracy w kopalni oraz usłyszeć reportaż Moniki Krasińskiej w realizacji Jacka Kurkowskiego z Polskiego Radia Katowice. Wystawie towarzyszy album, który będzie można kupić podczas czwartkowego wernisażu. Wystawa będzie czynna do 16 października.

Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.