Tomasz Szymczyk

Kopalnia Kazimierz-Juliusz w obiektywie Arka Goli

Kopalnia Kazimierz-Juliusz w obiektywie Arka Goli
Tomasz Szymczyk

Zapraszamy naszych Czytelników na najbliższy czwartek, 8 września, do Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu, gdzie o godz. 18 odbędzie się wernisaż wystawy „Ogrodowa 1”. Będzie to prezentacja zdjęć fotoreportera DZ, Arkadiusza Goli, wykonane w likwidowanej sosnowieckiej kopalni Kazimierz-Juliusz. To kopalnia symboliczna, bo ostatnia w Zagłębiu Dąbrowskim - w regionie, który wyrósł na węglu.

Zapraszamy na niezwykłą wystawę naszego fotoreportera w sosnowieckim muzeum. Pierwsze zdjęcia na tej kopalni Arkadiusz Gola zrobił 10 lat temu, kiedy o zamknięciu nie było jeszcze mowy.

- Ta kopalnia wyjątkowo mi się spodobała - była niewielka. W porównaniu z nią Wesoła czy Halemba to kombinaty. To, że była mała, było jej zaletą. Wszyscy się tam znali, a stosunki międzyludzkie były niemalże rodzinne. To dało się zauważyć od razu. Czuło się, że to kopalnia, w której coś jest, i którą dobrze się fotografuje - mówi Arek.

Początki Kazimierza-Juliusza sięgają lat 80. XIX wieku. Po fali zamknięć kopalń w Zagłębiu na przełomie XX i XXI w. pozostała jedyną w regionie. Wciąż wyróżniającą się wśród reszty: dzięki kolejce wąskotorowej, łączącej jej dwa ruchy i system wydobycia na tzw. podbierkę. Właśnie te elementy zainteresowały Arka.

- Gdy dowiedziałem się, że mają tę kopalnię zamykać, pomyślałem, że za chwilę tego wszystkiego już nie będzie. Pojechałem tam jeszcze kilka razy i robiłem zdjęcia - opowiada.

Na wystawie będzie można zobaczyć krótkie filmy z pracy w kopalni oraz usłyszeć reportaż Moniki Krasińskiej w realizacji Jacka Kurkowskiego z Polskiego Radia Katowice. Wystawie towarzyszy album, który będzie można kupić podczas czwartkowego wernisażu. Wystawa będzie czynna do 16 października.

Tomasz Szymczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.