Kopalnia, o której nie zapomnimy... [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Zbiory Kazimierza Cichego
Arek Biernat

Kopalnia, o której nie zapomnimy... [ZDJĘCIA]

Arek Biernat

Po KWK 1 Maja zostały już tylko ruiny, archiwalne fotografie i wiele innych pamiątek, które można podziwiać w mieście.

Długi majowy weekend dużej części mieszkańców miasta kojarzy się z grillem na działce, wyjazdem w góry, czy generalnie - wypoczynkiem. Nie możemy jednak zapomnieć, że 1 maja minęło dokładnie 56 lat, kiedy oficjalnie rozpoczęto fedrunek na KWK 1 Maja (wówczas KWK Mszana).

Mieszkanie za czytanie

W związku z kolejną rocznicą przedstawiamy na naszych łamach zdjęcia udostępnione przez Kazimierza Cichego, prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

- To wyjątkowe fotografie. Nie tylko przedstawiają ten wielki zakład pracy, w którym pracowało wielu mieszkańców regionu. Pokazują też codzienną pracę górników, uroczystości, a także sam moment burzenia niektórych obiektów - mówi Kazimierz Cichy. Dzięki jego inicjatywie w korytarzu głównego budynku wodzisławskiego magistratu od jakiegoś czasu znajduje się gablota poświęcona nie tylko tej kopalni, ale całej branży górniczej z naszego obecnego powiatu.

- Na wystawie można zobaczyć archiwalne fotografie związane z KWK 1 Maja. Są także kufle do piwa wydane z okazji górniczych gwarków. Nie brakuje też oczywiście lamp górniczych. Także tych z wodzisławskiej kopalni - dodaje Cichy.

Warto pamiętać, że nie jest to jedyny ślad po tym zakładzie (oczywiście nie licząc ruin budynków po nim na Wilchwach). Od dłuższego czasu przy Wodzisławskim Centrum Kultury znajduje się koło z szybu wodzisławskiej kopalni. - Ma ono przypominać o górniczej przeszłości miasta - przyznaje Kazimierz Cichy, który był inicjatorem tej atrakcji.

Wydobycie na kopalni KWK 1 Maja zakończono 1 marca 2001 roku. 8 marca wyjechał ostatni wózek z węglem. Natomiast 9 grudnia przeniesiono figurę św. Barbary z cechowni do kościoła na Wilchwach.

Arek Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.