Szymon Bijak

Kopalnia w Piekarach Śląskich zostanie zlikwidowana w 2020

Kopalnia w Piekarach Śląskich zostanie zlikwidowana w 2020 Fot. ARC
Szymon Bijak

Do kwietnia przyszłego roku górnicy będą wydobywać węgiel w piekarskiej kopalni. Następnie zostanie ona zlikwidowana, a majątek produkcyjny przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Decyzję o zaprzestaniu wydobycia w KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary podjęto podczas 27. posiedzenia zespołu porozumiewawczego, które miało miejsce 7 listopada w piekarskim oddziale SRK.

- Przedstawiciel kierownictwa zakładu górniczego poinformował, że eksploatacja górnicza pod terenami miasta, zakończy się definitywnie w I kwartale 2020 roku - poinformował wówczas Wyższy Urząd Górniczy.
- Powodem jest brak węgla, którego wydobycie byłoby możliwe, bezpieczne i ekonomicznie opłacalne - mówi Wojciech Janocha z działu Rzecznika Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej Węglokoks S.A., czyli spółki, do której należy kopalnia.

Pracownicy znajdą zatrudnienie

To nie jedyny powód. - Fedrowanie naznaczone jest wielkimi kosztami związanymi ze zbrojeniem ścian, które mają bardzo duży kąt nachylenia, oraz przebudową kopalni. Po doliczeniu stosowanych nakładów na naprawę szkód górniczych szanse na opłacalne i bezpieczne dla miasta i jego mieszkańców wydobycie, są zerowe, nawet przy wykorzystaniu najnowszych metod - dodaje Wojciech Janocha.

W planach nie ma - na szczęście - zwolnień.

- Jak zapewnili przedstawiciele kierownictwa zakładu górniczego KWK „Bobrek-Piekary”, z uwagi na braki na rynku pracy doświadczonej kadry górniczej, wszyscy pracownicy likwidowanej kopalni znajdą zatrudnienie na Ruchu „Bobrek” w Bytomiu - możemy również przeczytać w oficjalnym komunikacie udostępnionym przez WUG.

Część z kolei skorzysta z możliwości odejścia na emeryturę.

- To bardzo zła wiadomość. Nie ma co ukrywać, że są podatki, jest opłata eksploatacyjna, którą płaci kopalnia. Będzie nam tego brakować. W tej chwili środki, które zasilają budżet miasta, są niezwykle potrzebne. Niepokoimy się jak to będzie wyglądało w przyszłości - mówi Krzysztof Turzański, zastępca prezydenta Piekar Śląskich.

Kopalnia węgla kamiennego Bobrek-Piekary Ruch Piekary powstała w wyniku połączenia trzech zakładów piekarsko-bytomskich: KWK Julian, Andaluzja i Rozbark. Szacuje się, że w kopalni Bobrek-Piekary pracuje około 2,8 tysięcy osób i wydobywa ok. 2,6 mln ton węgla rocznie.

KWK Bobrek Piekary w liczbach

Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek-Piekary powstała 15 grudnia 2015 roku.

2,8 tysięcy osób pracuje obecnie w kopalni Bobrek-Piekary

3 zakłady piekarsko-bytomskie połączyły się, aby powstała Kopalnia Bobrek-Piekary.

20 lat temu zlikwidowano Kopalnię Węgla Kamiennego Julian w Piekarach Śląskich, która działała od grudnia 1954 roku.

Szymon Bijak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.