Szymon Bijak

Kopalnia w Piekarach Śląskich zostanie zlikwidowana w 2020

Kopalnia w Piekarach Śląskich zostanie zlikwidowana w 2020 Fot. ARC
Szymon Bijak

Do kwietnia przyszłego roku górnicy będą wydobywać węgiel w piekarskiej kopalni. Następnie zostanie ona zlikwidowana, a majątek produkcyjny przekazany do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Decyzję o zaprzestaniu wydobycia w KWK Bobrek-Piekary Ruch Piekary podjęto podczas 27. posiedzenia zespołu porozumiewawczego, które miało miejsce 7 listopada w piekarskim oddziale SRK.

- Przedstawiciel kierownictwa zakładu górniczego poinformował, że eksploatacja górnicza pod terenami miasta, zakończy się definitywnie w I kwartale 2020 roku - poinformował wówczas Wyższy Urząd Górniczy.
- Powodem jest brak węgla, którego wydobycie byłoby możliwe, bezpieczne i ekonomicznie opłacalne - mówi Wojciech Janocha z działu Rzecznika Prasowego i Komunikacji Wewnętrznej Węglokoks S.A., czyli spółki, do której należy kopalnia.

Pracownicy znajdą zatrudnienie

To nie jedyny powód. - Fedrowanie naznaczone jest wielkimi kosztami związanymi ze zbrojeniem ścian, które mają bardzo duży kąt nachylenia, oraz przebudową kopalni. Po doliczeniu stosowanych nakładów na naprawę szkód górniczych szanse na opłacalne i bezpieczne dla miasta i jego mieszkańców wydobycie, są zerowe, nawet przy wykorzystaniu najnowszych metod - dodaje Wojciech Janocha.

W planach nie ma - na szczęście - zwolnień.

- Jak zapewnili przedstawiciele kierownictwa zakładu górniczego KWK „Bobrek-Piekary”, z uwagi na braki na rynku pracy doświadczonej kadry górniczej, wszyscy pracownicy likwidowanej kopalni znajdą zatrudnienie na Ruchu „Bobrek” w Bytomiu - możemy również przeczytać w oficjalnym komunikacie udostępnionym przez WUG.

Część z kolei skorzysta z możliwości odejścia na emeryturę.

- To bardzo zła wiadomość. Nie ma co ukrywać, że są podatki, jest opłata eksploatacyjna, którą płaci kopalnia. Będzie nam tego brakować. W tej chwili środki, które zasilają budżet miasta, są niezwykle potrzebne. Niepokoimy się jak to będzie wyglądało w przyszłości - mówi Krzysztof Turzański, zastępca prezydenta Piekar Śląskich.

Kopalnia węgla kamiennego Bobrek-Piekary Ruch Piekary powstała w wyniku połączenia trzech zakładów piekarsko-bytomskich: KWK Julian, Andaluzja i Rozbark. Szacuje się, że w kopalni Bobrek-Piekary pracuje około 2,8 tysięcy osób i wydobywa ok. 2,6 mln ton węgla rocznie.

KWK Bobrek Piekary w liczbach

Kopalnia Węgla Kamiennego Bobrek-Piekary powstała 15 grudnia 2015 roku.

2,8 tysięcy osób pracuje obecnie w kopalni Bobrek-Piekary

3 zakłady piekarsko-bytomskie połączyły się, aby powstała Kopalnia Bobrek-Piekary.

20 lat temu zlikwidowano Kopalnię Węgla Kamiennego Julian w Piekarach Śląskich, która działała od grudnia 1954 roku.

Szymon Bijak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.