Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Kopalnia Zofiówka: Ratownicy szukają zaginionej trójki górników. Akcja trwa już tydzień

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Biernat
Bartosz Wojsa, Arkadiusz Biernat

Kopalnia Zofiówka: Ratownicy szukają zaginionej trójki górników. Akcja trwa już tydzień

Bartosz Wojsa, Arkadiusz Biernat

Mija tydzień od silnego wstrząsu w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. W piątek w nocy wciąż jeszcze nie był znany los trójki zaginionych górników. Dwójka rannych wróciła już do swoich domów. Akcja ratownicza trwa. - Górnicy mają tam jeszcze szansę na przeżycie - mówi szef ratowników.

W piątek 11 maja około godz. 8 Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała w specjalnym komunikacie o udanej próbie drugiego odwiertu technologicznego. Śledzącym z powierzchni akcję wydawało się, że to może być przełom. Niestety, mimo kolejnych prób wciąż nie udało się zlokalizować trzech uwięzionych 900 metrów pod ziemią górników.
Akcja ratownicza w Zofiówce trwa od tygodnia. W sobotę po silnym wstrząsie w kopalni Zofiówka z 7 zaginionych górników udało się uratować dwóch. Dzień później na powierzchnię wydostano kolejne dwie osoby, ale w obu przypadkach lekarz stwierdził zgon. Od tamtej pory ratownicy w ekstremalnie trudnych warunkach próbują dotrzeć do pozostałych pod ziemią trzech kolegów. - Pracujemy po kilkanaście godzin... - mówił wczoraj jeden z ratowników przed bramą kopalni. Dawał do zrozumienia, że jest bardzo ciężko i że dają z siebie wszystko. W piątek, siódmego dnia akcji ratowniczej, zdołano wywiercić otwór z sąsiedniego przekopu. Przez niego opuszczono m.in. specjalny mikrofon, ale nie zarejestrował on nic poza szumem wody (już we wtorek ustalono, że w okolicy miejsca, gdzie mogą znajdować się zaginieni, po wstrząsie pojawiło się głębokie zalewisko, które stanęło na drodze ratownikom). Po południu poinformowano, że podczas wiercenia w górotworze także natrafiono na wodę. Dlatego aby woda nie spływała i nie podnosiła poziomu zalewiska, kierownik akcji podjął decyzję o zacementowaniu odwiertu.

- Wykorzystana będzie również dodatkowa pompa elektryczna (pozwala na to znacznie mniejsze stężenie metanu). Zostanie ona zamontowana na końcu całego systemu - informują w JSW. Urządzenie waży 900 kg i na dół transportowane było w trzech częściach (rama, silnik oraz pompa). Dzięki temu uda się szybciej wypompować wodę, co pozwoli ratownikom przeszukać teren za rozlewiskiem. Trudno jednak stwierdzić, kiedy to będzie możliwe.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Wojsa, Arkadiusz Biernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Beata i Bajm 40-lecie

Wykup dostęp do prenumeraty DZ+ i odbierz bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

200,00 358,00

Tylko teraz! Prenumerata cyfrowa na 180 dni + bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.