Bartosz Wojsa

Kopalnie JSW uruchamiają nowe ściany. Wydobycie węgla wciąż rośnie

Kompleks ścianowy Becker Warkop ma pracować w kopalni Budryk należącej do JSW Fot. JSW Kompleks ścianowy Becker Warkop ma pracować w kopalni Budryk należącej do JSW
Bartosz Wojsa

W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej uruchomione zostały kolejne cztery ściany, których zasoby sięgają 2,6 miliona ton dobrej jakości węgla koksowego.

Jak informuje spółka, stało się to na przełomie lipca i sierpnia, a uruchomienie ścian w znacznym stopniu ma przyczynić się do wzrostu wydobycia w skali całej JSW.

- Największą ze ścian uruchomiono w kopalni Knurów-Szczygłowice w Ruchu Knurów w pokładzie 504. Zalega w niej prawie 1,7 mln ton dobrej jakości węgla koksowego. Ściana ma wybieg sięgający 1800 metrów i długość ponad 200 metrów. Wysokość ściany to średnio 3 metry - podaje JSW. - Ściany o wybiegu ponad 1,5 kilometra w Jastrzębskiej Spółce Węglowej są rzadkością. Teraz takich ścian gigantów będzie coraz więcej, a to dla nas gwarancja stabilnego wydobycia oraz znaczna poprawa efektywności i wydajności - mówi Tomasz Śledź, wiceprezes JSW ds. technicznych.

Kolejne ściany uruchomiono w Ruchach Szczygłowice i Zofiówka oraz w kopalni Budryk. W Ruchu Szczygło-wice ze ściany nr 21 do końca lutego 2020 roku górnicy mają wydobyć prawie 700 tys. ton węgla koksowego. W Ruchu Zofiówka uruchomiono ścianę E6, której zasoby węgla koksowego szacuje się na ponad 400 tys. ton. Natomiast w kopalni Budryk ruszyła eksploatacja ściany B-12, której zasoby oszacowano na 800 tys. ton.

Od początku roku wydobycie w kopalniach spółki stale rośnie. W pierwszym kwartale wydobyto 3,48 mln, a w drugim 3,53 mln ton. Wykonanie robót korytarzowych jest o ponad 2 km większe w porównaniu z podobnym okresem roku 2018.

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.