Monika Chruścińska-Dragan

Kopalniom będzie łatwiej przedłużać koncesje. Żeby fedrować, nie będą musieli pytać samorządu o zgodę

Mieszkańcy śląskich miast i osiedli, pod którymi fedrują kopalnie, boją się szkód górniczych. Dlatego obawiają się nowelizacji prawa Fot. Arkadiusz Gola Mieszkańcy śląskich miast i osiedli, pod którymi fedrują kopalnie, boją się szkód górniczych. Dlatego obawiają się nowelizacji prawa
Monika Chruścińska-Dragan

Rząd chce pomóc kopalniom i ograniczyć kompetencje gmin. Samorządy, pod którymi fedrują kopalnie, będą miały mniej do powiedzenia w sprawie prowadzonej eksploatacji. Resort środowiska chce ograniczyć ich kompetencje w kwestii przedłużania koncesji wydobywczych. Zamiast uzgodnień dotyczących dalszej eksploatacji, będą wydawały jedynie opinie. Na dodatek zupełnie niewiążące.

Ministerstwo Energii chce uprościć kopalniom procedury związane z przedłużaniem koncesji na prowadzenie działalności górniczej. Szkoda, że kosztem kompetencji samorządów - alarmują samorządowcy śląskich gmin. Z kilku lat do zaledwie dwóch miesięcy zostanie skrócona procedura przedłużania koncesji górniczych - przekonywał w miniony poniedziałek spółki górnicze i związkowców przedstawiciel resortu środowiska. Sprawa jest pilna, bo do końca sierpnia 2020 roku wygaśnie 21 koncesji na wydobywanie węgla.

Uproszczenie procedur towarzyszących przedłużaniu koncesji górniczych było jednym z głównych tematów posiedzenia trójstronnego zespołu ds. bezpieczeństwa socjalnego górników, który zebrał się w poniedziałek w Katowicach. Sprawa jest o tyle nagląca, że do sierpnia 2020 roku wygasa 21 koncesji na wydobycie węgla. Przy zachowaniu obecnie obowiązujących procedur dotrzymanie terminów graniczyłoby z cudem, a kopalnie nie mogą pozwolić sobie na przestoje. Resort środowiska w odpowiedzi proponuje nowelizację Prawa geologicznego i górniczego, która ma ograniczyć kompetencje gmin. - Po nowelizacji zamiast uzgodnienia, samorządy będą wydawały opinie, więc będzie to fakultatywne - mówił w poniedziałek Rafał Misztal z Ministerstwa Środowiska.

Takie rozwiązanie jeszcze w grudniu w liście do resortu oprotestował Śląski Związek Gmin i Powiatów (SZGP), którego zdaniem wywoła to „paraliż praw-ny samorządów lokalnych domagających się wpływania na działalność górniczą na swoim terenie”.
Zdaniem dra Ferdynanda Morskiego z SZGP, pozostawiająca wiele do życzenia współpraca niektórych gmin ze spółkami wynika z negatywnych doświadczeń w zakresie likwidacji szkód górniczych.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Monika Chruścińska-Dragan

Komentarze

2
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Adam Sosna

To skandal - rząd chce aby z całą Metropolią stało się to co z Bytomiem - piękne miasto przez bezmyślną eksploatację zostało zrujnowane. Duże obszary nie nadają się pod zagospodarowanie ze względu na szkody górnicze. Kto poniesie koszty usuwania szkód? Kopcie se pod Żoliborzem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jeżeli ten rząd ma zamiar uniemożliwić rozwój regionu to precz z tym rządem!!!!

Józef Brzozowski

Co jest dla tego rządu ważniejsze – kopalnia czy człowiek?

Jeżeli rząd, nie zwraca uwagi na opinie samorządu który wsłuchuje się w opinie mieszkańców, to ja takiemu aroganckiemu rządowi życzę jak najgorzej.

Jestem mieszkańcem Żor i popieram władze miasta sprzeciwiające się temu by jastrzębskie kopalnie fedrowały pod Żorami. I tu nie chodzi o fedrunek, a o pieniądze. JSW będzie fedrować, Jastrzębie będzie mieć zysk i z podatków które płacą kopalnie i z udziału w podatku dochodowym od osób prawnych ( z angielska zwanym – cit) ‘ a w Żorach będzie syf i szkody górnicze.

Jeżeli na pytanie w tytule rząd odpowiada – kopalnia, to ten rząd w niczym się nie różni od rządu peerelowskiego, gdzie Bogiem była Tona (wągla).

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.