Kopernik łączy miasta

Czytaj dalej
Fot. Piotr Bilski
(JM,LERN)[email protected]

Kopernik łączy miasta

(JM,LERN)[email protected]

- Mikołaj Kopernik był wybitnym astronomem - mówi Jagoda Dutkiewicz z Hufca ZHP Toruń. - I ekonomistą - podkreślają w Towarzystwie Miłośników Astronomii w Grudziądzu.

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu władze miejskie i uniwersyteckie uczciły wczoraj 543. rocznicę urodzin wybitnego uczonego i astronoma.

Swoje patronalne święto obchodził tego dnia Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Tegoroczne uroczystości przebiegały przede wszystkim pod znakiem wyróżnień i tytułów nadanych za wybitne osiągnięcia.

- Święto Uniwersytetu to nie tylko hołd dla naszego wielkiego patrona w rocznicę jego urodzin. To także okazja do świętowania naszych sukcesów i satysfakcji z niezmiennie wysokiej pozycji naukowej UMK - mówił w swoim wystąpieniu prof. Andrzej Tretyn, Rektor UMK. - Jesteśmy prawdziwym, europejskim uniwersytetem nie tylko siłą tradycji, ale przede wszystkim dzięki poziomowi i znaczeniu prowadzonych tu badań naukowych.

Rocznicę urodzin astronoma świętowano także w Ratuszu Staromiejskim, gdzie zaprezentowano osiągnięcia polskiego przemysłu kosmicznego. Uczestnicy „Dies Natalis Copernici” mieli również okazję spotkać się z gen. Mirosławem Hermaszewskim, jednym Polakiem, który odbył podróż w kosmos. Na zakończenie kwartet instrumentów dętych Copernicus Brass, zagrał muzykę z „Gwiezdnych Wojen”.

Do Grodu Kopernika zjechało wczoraj ponad 500 harcerzy. Oni również chcą uczcić pamięć wielkiego uczonego i astronoma - patrona Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP. Do niedzieli uczestniczyć będą w XXXIII Ogólnopolskim Rajdzie Kopernikańskim.

Z Grudziądzem wybitnego astronoma nie połączyły gwiazdy, a pieniądze.

- W naszym mieście 22 marca 1522 roku Mikołaj Kopernik wygłosił słynny traktat o wypieraniu z rynku dobrego pieniądza, przez gorszy - mówi Marian Nyga, grudziądzanin i członek Towarzystwa Miłośników Astronomii. - Przez co Grudziądz także nazywany jest miastem kopernikowskim. Na naszym rynku stoi od niedawna piękna ławeczka z postacią Mikołaja Kopernika. Nasze towarzystwo zabiegało o to, aby jego wizerunek kojarzył się właśnie z ekonomią i monetą.

Ekonomiści podkreślają, że prawo ogłoszone publicznie w Grudziądzu obowiązuje do dziś. Kopernik dowodził, że wprowadzane do obiegu gorsze monety (mające mniejszą zawartość cennego kruszcu) wypierają z rynku lepsze monety, które - ponieważ są bardziej wartościowe - są przechowywane przez swoich właścicieli.

Z okazji rocznicy urodzin wybitnego astronoma i ekonomisty w Grudziądzu ruszają 44. Dni Kopernikowskie. Ich głównym organizatorem jest Planetarium i Obserwatorium w Grudziądzu. Na wtorek w planetarium zaplano-wane są zajęcia dla dzieci. Maluchy dowiedzą się czym są zjawiska zaćmienia Słońca i Księżyca. Obowiązują zapisy pod adresem mailowym: [email protected].

[tdMikołaj Kopernik w Toruniu
  • Największym osiągnięciem Mikołaja Kopernika w dziedzinie astronomii było dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, które ukazało się w 1543 roku w Norymberdze. W 1999 roku rękopis został wpisany na listę UNESCO „Pamięć świata”.

  • Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu. Pobyt wybitnego astronoma w rodzinnym mieście upamiętniają między innymi: Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum Mikołaja Kopernika oraz pomnik zlokalizowany w centrum starówki.

Mikołaj Kopernik w Grudziądzu
  • Największym osiągnięciem Mikołaja Kopernika w dziedzinie ekonomii był traktat

  • „De estimatione monete”, czyli „Traktat o monecie”. Pierwszy raz wygłosił go 21 marca 1522 r. na zjeździe stanów Prus Królewskich w Grudziądzu. Sformułował w nim m.in. prawo złej monety, która wypiera lepszą.

  • Pobyt Kopernika w mieście upamiętniają pomnik oraz ławka na rynku, na której można dosiąść się do Kopernika z mieszkiem monet w ręku.

Autorzy: (JM,LERN)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.