Koperta w lodówce. To ratuje życie

Czytaj dalej
Fot. Alicja Kucharska
Alicja Kucharska

Koperta w lodówce. To ratuje życie

Alicja Kucharska

Kolejna gmina w powiecie świebodzińskim zdecydowała się przystąpić do akcji Koperta Życia. Bo niepozorna koperta w lodówce, może być bardzo przydatna. Także w ratowaniu życia.

Ośrodek Pomocy Społecznej w Skąpem rozpoczął akcję „Koperta życia”. Jej celem jest podnoszenie szybkości i skuteczności akcji ratunkowej. A może w tym pomóc koperta leżąca w lodówce.

- Nie słyszałam. - Nie wiem na czym polega ta akcja. - Nie wiedziałam, że dotarła też do nas. To najczęstsze odpowiedzi mieszkańców, których zapytaliśmy o akcję „Koperta życia”. Po krótkim wyjaśnieniu, niemal każdy przyznał, że przedsięwzięcie jest dobrym pomysłem. Należałoby jednak przeprowadzić szeroką kampanie informacyjną.

- Program adresowany jest do osób starszych, chorych i samotnych. To niezwykle prosty a jednocześnie skuteczny sposób na pomoc w sytuacjach kryzysowych - przekonuje Artur Macul, kierownik OPS w Skąpem. Jak zaznacza, akcja sprawdziła się już na tyle dobrze, że choć nie jest rozwiązaniem systemowym, to wiele samorządów zdecydowało się na jego wprowadzenie. - Również nasza gmina, gmina Skąpe - podkreśla.

Przystąpienie do akcji jest bardzo proste. Zainteresowani w OPS-ie mogą odebrać specjalnie przygotowane pakiety - koperty. Na formularzu należy wpisać dane osobowe o najważniejsze informacje o stanie zdrowia. Znaleźć się powinny tam informacje o alergiach, przyjmowanych lekach, przebytych czy przewlekłych chorobach, a także w przypadku pobytu w szpitalu, karta informacyjna.

Niezbędnikiem z pewnością jest też kontakt do osób, których należy powiadomić o stanie zdrowia.

- Karta ma za zadanie ułatwić służbom medycznym działanie, podjąć właściwa akcję ratunkową, możliwie najszybciej, często ratując przy tym nawet życie - dodaje.

Interweniujący mają szybki dostęp do informacji medycznych o stanie pacjenta, a dzięki temu mogą też o wiele szybciej zareagować, ale i o podjąć odpowiednie kroki, bez zbędnej zwłoki. A kopertę - po weryfikacji lekarza rodzinnego - umieszcza się w lodówce, bo ta znajduje się niemal w każdym domu. Na drzwiach lodówki musi pojawić się naklejka, która będzie świadczyć o tym, że w środku medycy odnajdą Kopertę życia.

Liczba osób starszych, w podeszłym wieku, z roku na rok rośnie. - Wielu mieszkańców w jesieni życia boryka się z różnymi chorobami, przyjmuje leki. Bardzo często w momencie przyjazdu karetki czy wizyty w szpitalu, zdarza się, że kontakt z osobą starszą jest utrudniony, m.in. z powody utraty przytomności, demencji czy choroby Alzheimera - dodaje A. Macul.

- Zapraszamy do odbiory bezpłatnego pakietu, które wydawane są w Ośrodku Pomocy Społecznej - podsumowuje kierownik OPS.

W świebodzińskim OPS program wprowadzono jesienią ubiegłego roku. Wstępnie przygotowano około 200 kopert, z czego dotychczas odebrano 60. Dlatego nieustannie akcja jest promowana. - Zachęcamy, by kolejne osoby skorzystały z tej możliwości - mówi Malwina Baszuro ze świebodzińskiego OPS.

I tu pierwszeństwo mają osoby starsze, zwłaszcza mieszkające samotnie. Kopertę mogą także otrzymać osoby niepełnosprawne.

- Nie wiedziałam, że taka akcja jest realizowana, ale to bardzo dobry pomysł. Na pewno zainteresuję nią kilka osób z mojego otoczenia - mówi pani Anna, mieszkanka Skąpego.

O akcji nie słyszała również Leokadia Kałach z Lubinicka. - Ale jeśli ma zwiększać bezpieczeństwo i usprawniać pracę ratowników, to na pewno słusznie, że ją wprowadzono - dodała.

Nieco więcej informacji na temat „Koperty życia” ma Olga Mielnicka. - Słyszałam. Popieram, jest to na pewno pomocne i warto mówić o niej osobom starszym, bo te mogą o niej nie wiedzieć - podsumowuje pani Olga.

Olga Mielnicka
Alicja Kucharska Zdaniem Olgi Mielnickiej warto przekazywać informacje na temat akcji osobom starszym - Warto o niej mówić - zaznacza.
Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.