Bartosz Wojsa

„Koperta Życia” z najważniejszymi informacjami o stanie zdrowia. Przechowuje się ją w... lodówce

Zofia Łatka i jej 10-letnia córka Ania odebrały „Koperty Życia” z urzędu. - To świetna akcja - mówią Zofia Łatka i jej 10-letnia córka Ania odebrały „Koperty Życia” z urzędu. - To świetna akcja - mówią
Bartosz Wojsa

Akcja ruszyła w Jastrzębiu-Zdroju. Ponad 7 tys. kopert czeka na mieszkańców w Urzędzie Miasta.

Aktualny stan zdrowia, lista zażywanych leków, przebytych chorób, uczulenia, osobiste dane... i wiele innych. Takie informacje powinny znaleźć się w „Kopercie Życia”, którą umieszcza się w lodówce. Pomaga ona służbom medycznym podczas akcji, gdy coś stanie się właścicielowi koperty. W Jastrzębiu-Zdroju ruszyła akcja, w ramach której mieszkańcy mogą za darmo odebrać koperty. - To świetny pomysł - mówi Zofia Łatka, jastrzębianka.

„Różnie to bywa, może się człowiek przewrócić...”

Nigdy nie wiadomo, co nas spotka, a w domu też zdarzają się wypadki. Różnie to bywa, może się człowiek na przykład przewrócić i stracić przytomność. A co wtedy moja córka Ania zrobi? Jest jeszcze za mała, żeby wiedzieć, na co choruję, na co mam uczulenie, jakie leki biorę - mówi Zofia Łatka, mieszkanka Jastrzębia-Zdroju. To jedna z osób, które postanowiły wziąć udział w akcji „Koperta Życia”, jaka ruszyła w tym mieście.

Na jastrzębian w Urzędzie Miasta, a dokładnie w Wydziale Polityki Społecznej i Mieszkaniowej, czeka ponad 7 tys. kopert. O co w tym wszystkim chodzi? - „Koperta Życia” to taki specjalny formularz z krótkim opisem stanu zdrowia, listą zażywanych leków, danymi chorego oraz kontaktami do lekarza prowadzącego i najbliższych członków rodziny - tłumaczy Katarzyna Wołczańska z jastrzębskiego Urzędu Miasta. - Najczęściej przechowujemy ją w miejscu najbardziej dostępnym, umownie w lodówce, którą oznaczamy specjalną naklejką, dołączoną w kopercie. Dane, które znajdują się w kopercie, będą cennymi informacjami dla lekarzy bądź ratowników pogotowia, wezwanych do osoby samotnej bądź takiej, która straciła przytomność - dodaje. Akcja rozpowszechniania kopert wśród seniorów, osób samotnych i chorych zyskała duże poparcie między innymi jastrzębskich lekarzy i ratowniczych służb medycznych.

Pracownicy pogotowia potwierdzają, że niejednokrotnie informacje zawarte w kopercie pomogły w podjęciu odpowiednich działań ratujących ludzkie życie.

„Koperta Życia” nie tylko dla osób starszych

- Ten pomysł to część realizowanego przez nas kompleksowego programu senioralnego. Ta inicjatywa ma pomóc osobom przewlekle chorym, starszym bądź samotnym. Budzi bardzo duże zainteresowanie. I dobrze. Naszym obowiązkiem jest zrobić wszystko, by zwiększać poczucie bezpieczeństwa mieszkańców - dodaje prezydent Anna Hetman.

Ale jak mówi Zofia Łatka, to świetny pomysł nie tylko dla seniorów. Tym bardziej że odebranie koperty nic nie kosztuje. - Z tej akcji nie powinny korzystać tylko osoby starsze, inni też muszą pamiętać o swoim życiu, dlatego razem z córką Anią, która choruje na padaczkę, bierzemy w niej udział. Kiedyś zdarzyło mi się zemdleć na ulicy, zabrało mnie wtedy do szpitala pogotowie i lekarze nie wiedzieli o mnie nic, nie wiedzieli, jakie leki mogą mi podać. Z tą kopertą takiego problemu by nie było - mówi Zofia Łatka.

Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.