Teresa Semik

Kopiec Solidarności na hałdzie kopalni Bolesław Śmiały? Idea Andrzeja Rozpłochowskiego ma zwolenników

Hałda jest jedną z największych na Śląsku, widać ją z „wiślanki” Fot. arc Hałda jest jedną z największych na Śląsku, widać ją z „wiślanki”
Teresa Semik

Andrzej Rozpłochowski, działacz opozycji w czasach PRL-u, wysunął śmiały pomysł, żeby Kopiec Solidarności urządzić na Śląsku, w 40. rocznicę powstania tego związku zawodowego, bo właśnie tutaj mieszkańcy najsilniej stawiali opór w jego obronie po wprowadzeniu stanu wojennego.

Znalazł odpowiednie miejsce na ten kopiec - hałdę kopalni Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, 20 km na południe od Katowic. - Najlepiej wybrać istniejące już wzniesienie, co eliminuje długie i kosztowne prace inżynierskie - wyjaśnia. Chodzi, jak przekonuje, o trwałe i wiekopomne upamiętnienie narodzin Solidarności w 1980 roku.

Przekonał do tego pomysłu wiele osób. - Posiadam pełne poparcie przewodniczącego krajowej Solidarności Piotra Dudy oraz pełnomocnictwo przewodniczącego Zarządu Regionu Śląsko--Dąbrowskiego Dominika Kolorza - dodaje Andrzej Rozpłochowski.
Hałda jest nieczynna, zazieleniona. Od podnóża pnie się na wysokość 92 metrów, a stąd roztacza się widok na Górny Śląsk. Powierzchnia tego szczytu zajmuje aż 2 hektary, więc da się to miejsce rozsądnie i atrakcyjnie zagospodarować. Do tego na samą górę prowadzi łagodna droga, więc można tam także wjechać samochodem.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Teresa Semik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.