Korepetycje - ile kosztują i jakie są średnie stawki za godzinę nauki? "Korki" bierze 765 tys. uczniów, a rynek jest już wart 4 mld zł

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Fryderyk Kaczmarek

Korepetycje - ile kosztują i jakie są średnie stawki za godzinę nauki? "Korki" bierze 765 tys. uczniów, a rynek jest już wart 4 mld zł

Fryderyk Kaczmarek

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego rodzice rozpoczęli poszukiwania najlepszych korepetytorów dla swoich dzieci. Coraz większe zapotrzebowanie na dobrych nauczycieli sprawia, że rynek korepetycji rośnie w siłę. Popyt napędza podaż, a więc wraz z nasilającą się potrzebą dodatkowych lekcji rośnie ich cena, a także jakość usług. Jak podaje Portalukonsumenta.pl, nawet 4 mld zł rocznie trafia do kieszeni nauczycieli. Zobacz, co zrobić, by Twoje dziecko miało lepsze wyniki w nauce dzięki dodatkowym lekcjom.

Obecnie w Polsce mamy około 4,5 mln uczniów. CBOS przeprowadził w 2017 roku badania, z których wynika, że 17 proc. z nich potrzebuje dodatkowego wsparcia w nauce. Z tego wynika, że rynek korepetycji w Polsce liczy blisko 765 tysięcy klientów. Biorąc pod uwagę, iż za każdą godzinę pomocy naukowej zapłacimy około 60 zł, a średnio każdy uczeń bierze dwie godziny korepetycji tygodniowo, to wychodzi, że cały rynek jest wart około 4 miliardów złotych.

Korepetycje w Polsce: Jakie przedmioty są "na topie"?

W badaniach na potrzeby tego artykułu skorzystano z ogłoszeń z ofertami korepetycji w różnych serwisach internetowych. Wyniki pogłębionej analizy pokazały, że z początkiem nowego roku szkolnego następuje gwałtowne zapotrzebowanie na korepetycje, które utrzymuje się do mniej więcej do początku grudnia.

Wraz z końcem pierwszego semestru, zbliżają się święta Bożego Narodzenia oraz ferie zimowe. Rodzice decydują się dać trochę odpoczynku swoim pociechom, a co za tym idzie zainteresowanie usługami korepetytorów spada. Ponowy wzrost poszukiwań nadchodzi w momencie, kiedy w szkole zbliżają się końcowe rozstrzygnięcia w postaci wystawiania ocen i decydujących sprawdzianów na koniec pierwszego półrocza.

Które przedmioty cieszą się największą popularnością?

Największe zainteresowanie wzbudzają korepetycje z języków obcych oraz przedmiotów ścisłych. Nauka języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, czy hiszpańskiego sprawia młodym osobom największe problemy. Zapotrzebowanie na korepetycje napędza również królowa nauk, czyli matematyka. Największa zmora maturzystów dokucza już dzieciom od najmłodszych lat. Nic więc dziwnego, że rodzice szukają eksperta w tej dziedzinie, który sprawi, że ich dzieci poradzą sobie z kolejnymi zadaniami z algebry, geometrii, czy trygonometrii.

Korepetycje w Polsce: Ile trzeba zapłacić?

Serwis e-korepetycje.net co roku sporządza raport na temat stanu korepetycji w Polsce. W ostatnim takim zestawieniu w 2018 roku zbadano 72 861 ofert korepetycji z 20 najpopularniejszych przedmiotów. Uwzględniono w tym 30 największych miast w naszym kraju, za średni czas dodatkowych lekcji przyjęto jedną godzinę zegarową.

Ceny korepetycji prezentują się następująco:

Fryderyk Kaczmarek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.