Korki, kontrole, darmowy tramwaj. Co COP24 oznacza dla mieszkańców?

Czytaj dalej
Fot. MARZENA BUGAłA- AZARKO
Bartosz Wojsa

Korki, kontrole, darmowy tramwaj. Co COP24 oznacza dla mieszkańców?

Bartosz Wojsa

Już tydzień przed szczytem klimatycznym na trasach prowadzących do Katowic były długie korki. Prawdziwy chaos komunikacyjny przed nami: rozpocznie się wraz z inauguracją szczytu klimatycznego ONZ. COP24 w Katowicach zacznie się w tę niedzielę, 2 grudnia. Na co trzeba uważać?

Szczyt klimatyczny ONZ (COP24) w Katowicach to jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii miasta. Nie można jednak udawać, że jego organizacja w Katowicach ma same plusy. COP24 w Katowicach to także tysiące policjantów na ulicach i prowadzone przez nich kontrole, zamknięte ulice, objazdy, korki - słowem: chaos komunikacyjny. W niedzielę, 2 grudnia, w Katowicach rozpoczyna się szczyt klimatyczny. Przyleci tutaj i przyjedzie ponad 30 tys. gości z blisko 200 krajów na całym świecie. Oto, co trzeba wiedzieć o tym ważnym wydarzeniu.

Co to jest COP24 Katowice?

To skrót nazwy Conference of the Parties. To inaczej szczyt klimatyczny, złożony z konferencji, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Liczba po skrócie „COP” oznacza numer edycji konferencji, które odbywają się co roku. W Katowicach odbędzie się więc 24. tego typu wydarzenie.

Najważniejszym punktem i celem szczytu jest planowane przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego porozumienie paryskie, czyli pierwszej w historii międzynarodowej umowy, która zobowiąże wszystkie państwa świata do działań w celu zatrzymania globalnego ocieplenia i ochrony klimatu. Każde państwo zobowiązane będzie do przedstawienia swoich planów na kolejne lata. Polscy przedstawiciele chcą, by w porozumieniu pojawiło się zwiększenie działań w obszarze walki o czyste powietrze, ale też elektromobilność. Tegoroczny COP będzie trzecim w naszym kraju, choć Polska przewodniczy konferencji już po raz czwarty. Poprzednie szczyty w Polsce odbywały się w 2008 roku w Poznaniu (COP14) i w 2013 roku w Warszawie (COP19). Decyzję co do lokalizacji podjęli przedstawiciele ONZ. Na organizację COP24 Polska przeznaczyła 250 mln zł.

Dalej piszemy:

 • COP24 a ruch na drogach,
 • Bezpieczeństwo na COP24,
 • Gwiazdy i celebryci na COP24

 

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartosz Wojsa

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.