Łukasz Klimaniec

Korki w centrum Bielska-Białej. Tak będzie aż do końca września

Korki w centrum Bielska-Białej. Tak będzie aż do końca września
Łukasz Klimaniec

Nie uda się zakończyć remontu ulicy Stojałowskiego w Bielsku-Białej tak szybko, jak zakładano. Utrudnienia w centrum potrwają co najmniej do końca września.

Niestety nie uda się skrócić terminu realizacji rozbudowy ul. ks. Stojałowskiego do trzech miesięcy, jak optymistycznie zakładano na początku realizacji - poinformowali przedstawiciele Miejskiego Zarząd Dróg w Bielsku-Białej. Oznacza to, że korki i utrudniani związane z objazdami, z jakimi od czerwca zmagają się kierowcy w centrum Bielska-Białej, potrwają dłużej - w MZD szacują, że planowany czas zamknięcia odcinka ulicy dla ruchu pojazdów może wydłużyć się o ok. 2 tygodnie, a więc do końca września.

Korki w centrum Bielska-Białej. Tak będzie aż do końca września

Ul. ks. Stojałowskiego jest jedną z najważniejszych oraz najbardziej obciążonych ruchem samochodowym arterii w centrum miasta. Pod jej znaczną częścią przebiega potok Niwka, który w latach 60. ub. wieku został przykryty konstrukcją, na której wykonano drogę dla samochodów i pieszych. Od tamtego czasu żadne remonty żelbetowych elementów nie były wykonywane. A jak zwracał na uwagę w czerwcu Wojciech Walus, dyrektor MZD w Bielsku-Białej, na dylatacjach widać wewnętrzne pęknięcia, które świadczą o tym, że ta konstrukcja wymaga naprawy.

Korki w centrum Bielska-Białej. Tak będzie aż do końca września

- Prace prowadzone są bardzo intensywnie, w systemie dwuzmianowym, również w soboty - zaznaczają przedstawiciele MZD.
Obecnie zostały zakończone roboty mostowe na potoku Niwka. Robotnicy ułożyli izolację oraz pierwszą, zabezpieczającą warstwę nawierzchni na płycie żelbetowej. Kolejny etap to przebudowa mediów zlokalizowanych w rejonie inwestycji, w szczególności w chodnikach. I tu pojawił się problem.

W czasie przygotowania inwestycji planowana była przebudowa odcinka wodociągu wraz z kolidującym gazociągiem. Ale gestorzy sieci (spółka Aqua, Gazownia i Energetyka) zwrócili się do MZD o możliwość wymiany swoich instalacji, które po odkrywkach i przeglądzie wykazują zły, a nawet awaryjny stan techniczny w wielu miejscach. Chodzi o kable, sieci gazowe i kanalizację sanitarną.

- Ze względu na lokalizację tych instalacji w chodnikach, prace drogowe w tym obszarze muszą zostać wstrzymane, a ruch pieszych przełożony na jezdnię, co wpłynie na wydłużenie terminu przywrócenia ul. ks. Stojałowskiego do ruchu - tłumaczą w MZD.

Korki w centrum Bielska-Białej. Tak będzie aż do końca września

Utrudnienia w centrum Bielska-Białej potrwają zatem co najmniej do końca września. W MZD zapewniają, że końcowy termin zakończenia wszystkich prac (4 listopada 2017 r.) nie zmienił się.

Łukasz Klimaniec

Dziennikarz oddziału DZ w Bielsku-Białej. W DZ pracuje od 2001 r. Początkowo zajmował się tylko sportem relacjonując m.in. mecze siatkarek BKS Stal, piłkarzy bielskiego Ceramedu (dzisiejszego Podbeskidzia), koszykarzy bielskiego Spetechu (tak, był taki klub!) oraz niższych lig piłkarskich z regionu. Dziś dziennikarz, redaktor, także fotoreporter śledzący i relacjonujący wydarzenia z terenu Bielska-Białej i powiatu bielskiego - to, co dzieje się na drogach, w lokalnych społecznościach, w samorządzie oraz w beskidzkim sporcie.
Prywatnie kibic FC Barcelona, miłośnik komiksów ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Grzegorza Rosińskiego. Kiedyś starty w Biegu Fiata, Cieszyńskiej Fortunie Biegu, dziś bieganie w domu za czwórką dzieci.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.