Koronawirus. Jak radzą sobie bydgoskie uczelnie?

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Marta Mikołajska

Koronawirus. Jak radzą sobie bydgoskie uczelnie?

Marta Mikołajska

W związku z zagrożeniem epidemicznym terminy wyborów rektora na bydgoskich uczelniach przesunięto. Zajęcia odbywają się zdalnie. Na UTP terminy obron zawieszone.

- Technicznie i organizacyjnie wybory zostały przygotowane wcześniej. Decyzja Uczelnianej Komisji Wyborczej UTP o wstrzymaniu procedury powoduje jedynie przesunięcie na inny termin poszczególnych działań. Po powrocie sytuacji epidemiologicznej do normalności Uczelniana Komisja Wyborcza ustali i poda nowe terminy wyborów – zapewnia Franciszek Bromberek, rzecznik UTP w Bydgoszczy.

Jest jeszcze sporo czasu

Jak dodaje rzecznik UTP, kadencja obecnego rektora trwa do 31 sierpnia, nowa zacznie się 1 września, zatem na podjęcie działań wyborczych jest jeszcze sporo czasu.

- Nie ma automatyzmu wydłużania kadencji wybieralnych organów uczelni, zatem w przypadku braku możliwości wyboru rektora w uczelni, a warto dodać, że w podobnej sytuacji jest wiele uczelni w Polsce, należy sadzić, że podjęte zostaną regulacje w skali kraju – podkreśla Franciszek Bromberek.

Bezterminowo przesunięte zostały także wybory rektora na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

- Gdy sytuacja to umożliwi, procedura wyborcza zostanie ponownie uruchomiona - zapewnia Sławomir Łaniecki, rzecznik UKW.

Zagrożenie koronawirusem powoduje także inne ograniczenia w pracy uczelni. Zgodnie z zarządzeniem rektora UKW, wejścia do budynków zostały zamknięte, a bieżące sprawy należy załatwiać za pośrednictwem poczty elektronicznej i telefonicznie. Biura administracji interesantów będą przyjmowały jedynie w wyjątkowych sytuacjach i po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym. Kontakt na odległość zalecany jest także w przypadku innych uczelni: CM UMK, AM w Bydgoszczy oraz UTP.

Studenci uczą się zdalnie

Zapytaliśmy na poszczególnych uczelniach, jak rozwiązano sprawę zawieszenia zajęć dydaktycznych, a także działalności bibliotek.

- Zgodnie z zaleceniami uruchamiane są różne inne formy zajęć polegające na zdalnym prowadzeniu wykładów, ćwiczeń czy konsultacje projektów. Ze względów oczywistych nie mogą być realizowane zajęcia laboratoryjne. Zawieszone zostały także obrony prac dyplomowych. Studenci przygotowujący prace dyplomowe pracują w domu, a postępy konsultują telefonicznie lub internetowo z promotorem – wyjaśnia Franciszek Bromberek. Jak udało nam się dowiedzieć, podobne zasady obowiązują na pozostałych uczelniach.

Ze względów oczywistych nie mogą być realizowane zajęcia laboratoryjne. Zawieszone zostały także obrony prac dyplomowych. Studenci przygotowujący prace dyplomowe pracują w domu, a postępy konsultują telefonicznie lub internetowo z promotorem – wyjaśnia Franciszek Bromberek, rzecznik UTP w Bydgoszczy.

- Czekamy na wytyczne ministerstwa w kwestii obron prac magisterskich czy licencjackich. W tym przypadku jesteśmy w lepszej sytuacji niż szkolnictwo niższego szczebla i terminy obron możemy, jako uczelnia, wyznaczać swobodniej i przeciągnąć je w czasie. Na tę chwilę nie podejmujemy jeszcze żadnych decyzji w tym kierunku. Trzymamy się terminów czerwcowo-lipcowych i wrześniowych - mówi Sławomir Łaniecki.

Jak zauważa Franciszek Bromberek, dla studentów piszących prace dyplomowe nie powinien także być przeszkodą brak bezpośredniego dostępu do bibliotek.

- Zapewne część literatury studenci zdążyli wypożyczyć. Ponadto, serwisy elektroniczne biblioteki pracują i tematyczne bazy zapewniają możliwość korzystania z aktualnych źródeł światowych zbiorów czasopism, norm, książek, do których nasza uczelnia ma dostęp. Czas zajęć terenowych dopiero się zbliża i, podobnie jak wiele innych spraw, będą one na bieżąco rozwiązywane zależnie od sytuacji - dodaje rzecznik UTP.

Marta Mikołajska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.