Koronawirus. Kontrole na granicy w Cieszynie. Ogromne korki

Czytaj dalej
Fot. Materiały Prasowe
Łukasz Klimaniec

Koronawirus. Kontrole na granicy w Cieszynie. Ogromne korki

Łukasz Klimaniec

Uwaga, kierowcy! Duże utrudnienia na drogach wjazdowych do Cieszyna. W poniedziałek na drodze ekspresowej S52 Bielsko-Biała – Cieszyn sznur samochodów w kierunku granicy liczył już kilka kilometrów. Są duże kłopoty z wjazdem do Cieszyna

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym wprowadzo-no kontrole na granicy – w Cieszynie Boguszowicach kontrola odbywa się na drodze ekspresowej nr S52 w odległości około 650 m od linii granicy państwowej na 600-metrowym odcinku. Kontrola jest prowadzona na drodze w obu kierunkach z wykorzystaniem wydzielonych części drogi i przyległych parkingów.
W efekcie wprowadzonych kontroli wczoraj utworzyły się potężne korki i kierowcy mieli problemy z wjazdem do Cieszyna. Korek z udziałem tirów do kontroli na przejściu granicznym Cieszyn Boguszowice był zarówno od strony ul. Katowickiej (wjazd od Hażlacha), ul. Bielskiej (od strony Gumnej) i na trasie S-52.

– Osobom podróżującym do Cieszyna polecamy alternatywne drogi: z Pogwizdowa ul. Frysztacką, z Bażanowic ul. Wiślańską, z Puńcowa ul. Cieszyńską – poinformowała Katarzyna Koczwara, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Wczoraj czas oczekiwania na granicy w Cieszynie wynosił – jak informował Śląski Oddział Straży Granicznej – dwie godziny, w Gorzyczkach – cztery godziny, na przejściach: Nowe Chałupki, Trzebina, Jakuszyce ruch odbywał się na bieżąco.

Katarzyna Koczwara przy-pomiała, że podróżujący służbowo lub zawodowo do Czech mogą skorzystać z przejścia granicznego na Moście Przyjaźni. Warto jednak pamiętać, że obowiązuje tam tylko ruch pieszy.

W Cieszynie podkreślają, że tylko osoby podróżujące do Czech w celach służbowych lub zawodowych i mające przy sobie potwierdzające to dokumenty, po powrocie nie są objęte obowiązkową 14-dniową kwarantanną.

Władze Cieszyna zaapelowały także do mieszkańców Cieszyna, którzy nie pracują w Czechach, aby nie przekraczali granicy kraju. Bo każdy, kto nie pracuje po drugiej stronie Olzy, wracając do Polski zostanie poddany obowiązkowej dwutygodniowej kwarantannie.
– Każdy, kto nie pracuje po drugiej stronie Olzy, wracając do Polski, zostanie poddany obowiązkowej kwarantannie – podkreśliła Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. – Apelujemy do wszystkich, którzy nie muszą przekraczać granicy o powstrzymanie się od spacerów i wizyt u naszych czeskich sąsiadów – dodała.

Boleśnie o tym przekonała się mieszkanka Cieszyna, która wybrała się na spacer z psem – przeszła Mostem Przyjaźni za Olzę, a po powrocie została poinformowana przez służby graniczne oraz sanepidu o obowiązku dwutygodniowej kwarantanny.
Przypomnijmy, że na terenie województwa śląskiego granicę można przekroczyć tylko w czterech miejscach: przez Most Przyjaźni w Cieszynie, przejście Cieszyn – Chotebuz (Kocobędz), Gorzyczki, Nowe Chałupki, a na terenie województwa opolskiego tylko w jednym miejscu, w Trzebini.

Nie można przekroczyć granicy m.in. w Korbielowie i Zwardoniu.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.