Koronawirus. Pandemia Historie PL. Socjolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku prowadzą projekt o życiu Polaków w czasie epidemii

Czytaj dalej
Fot. Przemysław Świderski
szach

Koronawirus. Pandemia Historie PL. Socjolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku prowadzą projekt o życiu Polaków w czasie epidemii

szach

Dla jednych pandemia jest czasem przemyśleń, refleksji, troski o niepewną przyszłość, także zawodową. Dla innych okresem planowania i działania, w którym nie ma miejsca na nudę. Najlepszym momentem, by zrobić w końcu coś, do czego zawsze się przymierzali, ale nigdy nie mieli na to czasu. A teraz mogą to zrealizować bez wychodzenia z domu. To jeden z wielu mianowników historii, którymi już się dzielą się internauci w odpowiedzi na apel białostockich socjologów.

Dr Katarzyna Sztop Rutkowska i dr Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku i Fundacji SocLab, rozpoczęli na Facebooku akcję Pandemia Stories PL. Chcą zbadać od strony naukowej zachowania społeczne Polaków w czasach, gdy muszą zostać w domu przez koronawirusa.

ZOBACZ:Koronawirus - Białystok i woj. podlaskie - RAPORT

- Bierzemy udział w wyjątkowym czasie. Kwarantanna społeczna, stan epidemii to duże przeżycie dla nas, naszych rodzin. Ważne jest, by udokumentować co się z nami dzieje na skutek tego wyjątkowego wydarzenia jakim jest epidemia. Jako socjologowie jesteśmy pewni, że warto zbierać na bieżąco wszelkie materiały opisujące życie codzienne w Polsce – mówi dr Katarzyna Sztop- Rutkowska.

Pomysłodawców akcji interesuje jak wygląda teraz dzień białostoczanina, Podlasianina, mieszkańca kraju? Jak teraz pracują? Jak wyglądają ich kontakty z dalszą rodziną i znajomymi oraz relacje z osobami, z którymi obecnie mieszkają? W jaki sposób robią zakupy i jak spędzają czas wolny, a także czym dla każdego jest czas pandemii.

Na zachętę Katarzyna Sztop-Rutkowska opowiada swoją historię spędzania czasu wolnego z dziećmi.

- Wyjście na spacer stało się ważnym elementem codziennej logistyki. Trzeba wybrać miejsce, gdzie nie ma dużo ludzi. Kilka razy przed wyjściem przypominam dzieciom o środkach bezpieczeństwa: nie dotykać poręczy, klamek, ścian. Jeśli kogoś napotkamy w lesie mijamy z daleka, zawsze wtedy czuję lekki niepokój. Na pierwszym spacerze główny temat rozmowy z dziećmi to epidemie. A po spacerze komisyjne mycie rąk przy mojej obecności. Głośno liczymy do 30 - dzieli się opowieścią.

Zobacz także:Białystok i jego lasy

Od razu też pojawiły się historie internautów. Dla jednych pandemia jest czasem przemyśleń, refleksji, troski o niepewną przyszłość, także zawodową. Dla innych czasem planowania i działania, w którym nie ma miejsca na nudę. Najlepszym momentem, by zrobić w końcu coś, do czego zawsze się przymierzali, ale nigdy nie mieli na to czasu. A teraz mogą w końcu to zrobić bez wychodzenia z domu. Opowiadają też jak robią zakupy i uczą swoje dzieci.

Naukowcy proszą też, by do relacji pisanych dołączać zdjęcia, krótkie filmy, rysunki, memów, dzienniki z kwarantanny. Wszystko, co dotyczy życia.

- Im więcej takich osobistych dokumentów, tym lepiej - tłumaczy dr Maciej Białous.

Dla tych, co chcą zostać anonimowi jest możliwość przesłania materiałów na mejla [email protected]

Historie z czasów pandemii zamierzają wykorzystać do pracy naukowej.

- Być może w przyszłości napiszemy na podstawie tych i naszych doświadczeń artykuł lub książkę, ale na pewno materiały te pozwolą nam lepiej zrozumieć jak na naszych oczach zmienia się świat wokół nas – tłumaczą Katarzyna Sztop-Rutkowska i Maciej Białous o założeniach projektu.

Choć projekt trwa zaledwie dwie doby już odbija się szerokim echem.

- Mamy dużo historii, nawet tych anonimowych przysłanych na maila – podkreśla dr Katarzyna Sztop-Rutkowska. - Bardzo zaskoczyła mnie osobista forma tych wypowiedzi. Widać, że ludzie mają bardzo dużą potrzebę mówienie o tym, jak się czują w obecnej sytuacji i jak zmienia się ich życie. Bardzo nam zależy, by obserwować te zmiany w czasie, bo chyba kwarantanna i obostrzenia potrwają znacznie dłużej.

Czytaj też: W Białymstoku życie bez paniki

Białostoczanie nawiązali też współpracę z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- To pozwoli nam na spojrzenie na życie w czasie pandemii przez pryzmat całego kraju mówi dr Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Tu oglądasz: Epidemia koronawirusa. Jak wygląda kwarantanna w Polsce

[polecane]19914965[/polecane]

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Kuriera Porannego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
[promo]2579;1[/promo]
[promo]2581;1[/promo]

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
szach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.