Koronawirus. Trudna sytuacja w ośrodku opieki w Czernichowie na Żywiecczyźnie. Czy dojdzie do ewakuacji?

Czytaj dalej
Fot. Materiały Prasowe
Jacek Drost

Koronawirus. Trudna sytuacja w ośrodku opieki w Czernichowie na Żywiecczyźnie. Czy dojdzie do ewakuacji?

Jacek Drost

Trudna sytuacja panuje w Śląskim Centrum Opieki Długoterminowej i Rehabilitacji Ad-Finem w Czernichowie. Personel jest mocno zmęczony, brakuje środków ochrony osobistej, pojawiły się nawet informacje o możliwości ewakuacji. Starostwo Powiatowe w Żywcu zdementowało te doniesienia.

Dariusz Szatanik wyjaśnił, że wizyta Zespołu Specjalistycznego Państwowego Ratownictwa Medycznego z lekarzem na terenie placówki była związana z koniecznością oceny stanu pensjonariuszy i ustalenia ewentualnych priorytetów terapeutyczno-transportowych. Po przeprowadzonej ocenie lekarskiej podjęto decyzję o hospitalizacji czterech osób.

Czekanie na wyniki kolejnych testów

Z kolei Dawid Burzacki, koordynator Zintegrowanej Służby Ratowniczej dodał, że przeprowadzone zostały ponowne badania 189 osób, które przebywają na terenie placówki. Wymazy zostały pobrane od pensjonariuszy i personelu ośrodka. U kolejnych dwóch osób, które pracowały na terenie ośrodka, badania w kierunku występowania COVID-19 dały wynik dodatni. Wymazy od tego personelu zostały pobrane 24 kwietnia (wcześniej koronawirusa stwierdzono u 22 pensjonariuszy i czterech osób z personelu).

-Mamy zapewnienie od inspekcji sanitarnej, że badania będą przeprowadzone w trybie pilnym. Od tych wyników uzależnione jest dalsze postępowanie z pensjonariuszami. Przygotowujemy się na sytuację, gdzie zakładamy wzrost liczby pacjentów z wynikiem dodatnim. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to po uzgodnieniu z dyrekcją placówki, będziemy wprowadzać dodatkowe obostrzenia związane z ograniczeniem możliwości przemieszczania się personelu po terenie ośrodka oraz wprowadzeniem dodatkowych śluz dekontaminacji - mówi Burzacki.

Burzacki podkreśla, że osoby, które będą miały wynik ujemny, a będzie możliwość, żeby wróciły do swoich domów i tam odbyły kwarantannę, to po konsultacjach z lekarzem, otrzymają skierowanie do odbywania kwarantanny w domu. Pozwoli to na wygospodarowanie dodatkowych miejsc w Ad-Finem.

Pozostało jeszcze 28% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.