Koronawirus w Częstochowie: Kolejny stwierdzony przypadek, opustoszałe akademiki i listy prezydenta miasta

Czytaj dalej
Fot. BR
Bartłomiej Romanek

Koronawirus w Częstochowie: Kolejny stwierdzony przypadek, opustoszałe akademiki i listy prezydenta miasta

Bartłomiej Romanek

W środę, 18 marca, poinformowano o drugim potwierdzonym przypadku koronawirusa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie.

W środę rano ulice częstochowskiej dzielnicy Tysiąclecie opustoszały. Ludzi było znacznie mniej niż w poniedziałek czy we wtorek. To znak, że ludzie poważnie potraktowali sytuację i zostali w domu? Niekoniecznie, bo jako redakcja otrzymaliśmy sygnały, że Promenada Czesława Niemena oblegana jest przez całe rodziny. Matki zabierały na spacery nawet małe dzieci. Apelujemy o rozsądek i pozostanie w domu!

Wczoraj rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnym potwierdzonym przypadku zakażenia koronawiru-sem u pacjenta Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie.

– Na oddziale zakaźnym szpitala w Częstochowie przebywa starszy mężczyzna, który zaraził się od osoby z najbliższego otoczenia. Jego stan jest dobry – poinformowała Alina Kucharzewska, rzeczniczka prasowa wojewody śląskiego.

Jak udało się nam dowiedzieć, chory jest mieszkańcem powiatu częstochowskiego. Innych szczegółów nie podano.
Pierwszy potwierdzony przypadek zarażenia na koronawirusa w Częstochowie stwierdzono we wtorek. To sześcioletnia dziewczynka, która przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym. Jak udało się nam dowiedzieć, dziecko nie pochodzi z regionu częstochowskiego, a zaraziło się od osoby z najbliższego otoczenia.

Dziecko zaraziło się koronawirusem od osoby z najbliższego otoczenia. Stan dziecka jest dobry, w kwarantannie są wszyscy, którzy mieli z nim kontakt.

O swoją przyszłość martwią się przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się, czy zaproponowany przez premier Mateusza Morawieckiego pomoże im uniknąć problemów finansowych. Prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjasz-czyk zaapelował do przedsiębiorców o solidarność i empatię wobec pracowników.

Wcześniej zwrócił się do premiera, by wprowadził rozwiązania prawne, które umożliwiłyby pomoc publiczną dla naszych przedsiębiorców.

Prezydent Częstochowy wysłał także do premiera list z propozycjami rozwiązań legislacyjnych mających na celu ograniczeniem niedogodności związanych z czasem zagrożenia epidemicznego. Chodzi o uproszczenie procedur administracyjnych, zwrócenie uwagi na problem rodziców dzieci z niepełnosprawnością oraz wprowadzenie wsparcia osłonowego dla przedsiębiorców.

Zgodnie z zarządzeniem rektora Politechniki Częstochowskiej, studenci do wczoraj opuścić akademiki. Większość z nich uczyniła to już wcześniej. Studenci z zagranicy, którzy nie mogą wrócić do domu, zostali umieszczeni w Domach Studenckich Herkules i Maluch, natomiast akademik Bliźniak został wskazany jako akademik, w których będą mogli być umieszczane osoby poddane kwarantannie.

– To nadzwyczajna sytuacja, więc środki są nadzwyczajne. Studenci będą przechodzili na system zdalnej nauki – mówi Izabela Walarowska, rzeczniczka prasowa Politechniki Częstochowskiej.

Uczelnia pomaga również studentom zagranicznym, którzy muszą na razie pozostać w Polsce.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.