Aleksander Król

Koronawirus w kopalniach. Badania 1000 górników i przestoje

Koronawirus w kopalniach. Badania 1000 górników i przestoje Fot. LN
Aleksander Król

W Polskiej Grupie Górniczej zakażonych jest ok. 360 pracowników, a prawie 1,5 tys. przebywa na kwarantannie. Zakażeni są też w KWK Pniówek i Bobrek. W trzech kopalniach PGG z powodu sytuacji epidemicznej wstrzymano produkcję. To Jankowice, Murcki-Staszic i Sośnica.

Kopalnia Jankowice ma największą liczbę zakażonych pracowników. Do środy (6 maja) w ruchu należącym do Polskiej Grupy Górniczej potwierdzono 204 przypadki koronawirusa. W kopalni wstrzymano wydobycie, ograniczono liczbę pracowników. Ale podobne badania ruszyły też w 5 innych śląskich kopalniach. W czwartek 7 maja ruszyły badania przesiewowe górników pracujących w kopalniach, w których wystąpiła największa liczba zakażeń. - Decyzją rządu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego przebadanych ma być łącznie 1000 górników - zapowiada wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

A chodzi o pracowników pięciu kopalń: Jankowice, Murcki - Staszic, Sośnica należących do Polskiej Grupy Górniczej, KWK Pniówek zarządzanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz KWK Bobrek Węglokoksu.

- Z informacji, które przekazali nam powiatowi inspektorzy sanitarni, od rana w pięciu punktach wyznaczonych wspólnie przez sanepid i dyrekcje kopalń, trwa już proces pobierania wymazów w systemie drive-thru. Wytypowani przez zakład górnicy podjeżdżają swoimi samochodami pod namiot, nie wychodzą z pojazdów, jedynie opuszczają szybę i wyspecjalizowany personel medyczny sprawnie pobiera wymaz z gardła. Próbki jeszcze dziś trafią do laboratorium do badania genetycznego pod kątem obecności Covid-19 - objaśnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Badania przesiewowe to pokłosie wizyty głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa w województwie śląskim. Inspektor uczestniczył w posiedzeniu sztabu kryzysowego pod przewodnictwem wojewody Wieczorka, który przedstawił sytuację epidemiologiczną zwłaszcza w górniczych spółkach.

- Zapoznałem się z sytuacją na Śląsku. Ona jest bardzo skomplikowana, to duża aglomeracja, ogromne zagęszczenie. Wspólnie z ministrem Szumowskim podjęliśmy decyzję o zwiększeniu wolumenu badań i testowania mieszkańców Śląska - zapewnił minister Pinkas.

Koronawirus obecny jest już w zakładach wszystkich spółek górniczych. Badaniu ma zostać poddanych tysiąc górników.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.