Aleksander Król

Koronawirus w kopalniach. Badania 1000 górników i przestoje

Koronawirus w kopalniach. Badania 1000 górników i przestoje Fot. LN
Aleksander Król

W Polskiej Grupie Górniczej zakażonych jest ok. 360 pracowników, a prawie 1,5 tys. przebywa na kwarantannie. Zakażeni są też w KWK Pniówek i Bobrek. W trzech kopalniach PGG z powodu sytuacji epidemicznej wstrzymano produkcję. To Jankowice, Murcki-Staszic i Sośnica.

Kopalnia Jankowice ma największą liczbę zakażonych pracowników. Do środy (6 maja) w ruchu należącym do Polskiej Grupy Górniczej potwierdzono 204 przypadki koronawirusa. W kopalni wstrzymano wydobycie, ograniczono liczbę pracowników. Ale podobne badania ruszyły też w 5 innych śląskich kopalniach. W czwartek 7 maja ruszyły badania przesiewowe górników pracujących w kopalniach, w których wystąpiła największa liczba zakażeń. - Decyzją rządu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego przebadanych ma być łącznie 1000 górników - zapowiada wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

A chodzi o pracowników pięciu kopalń: Jankowice, Murcki - Staszic, Sośnica należących do Polskiej Grupy Górniczej, KWK Pniówek zarządzanej przez Jastrzębską Spółkę Węglową oraz KWK Bobrek Węglokoksu.

- Z informacji, które przekazali nam powiatowi inspektorzy sanitarni, od rana w pięciu punktach wyznaczonych wspólnie przez sanepid i dyrekcje kopalń, trwa już proces pobierania wymazów w systemie drive-thru. Wytypowani przez zakład górnicy podjeżdżają swoimi samochodami pod namiot, nie wychodzą z pojazdów, jedynie opuszczają szybę i wyspecjalizowany personel medyczny sprawnie pobiera wymaz z gardła. Próbki jeszcze dziś trafią do laboratorium do badania genetycznego pod kątem obecności Covid-19 - objaśnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Badania przesiewowe to pokłosie wizyty głównego inspektora sanitarnego Jarosława Pinkasa w województwie śląskim. Inspektor uczestniczył w posiedzeniu sztabu kryzysowego pod przewodnictwem wojewody Wieczorka, który przedstawił sytuację epidemiologiczną zwłaszcza w górniczych spółkach.

- Zapoznałem się z sytuacją na Śląsku. Ona jest bardzo skomplikowana, to duża aglomeracja, ogromne zagęszczenie. Wspólnie z ministrem Szumowskim podjęliśmy decyzję o zwiększeniu wolumenu badań i testowania mieszkańców Śląska - zapewnił minister Pinkas.

Koronawirus obecny jest już w zakładach wszystkich spółek górniczych. Badaniu ma zostać poddanych tysiąc górników.

Aleksander Król

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.