Korowód cofnie nas do czasów księcia Mieszka I

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Brożek
Zbigniew Borek

Korowód cofnie nas do czasów księcia Mieszka I

Zbigniew Borek

Pod patronatem prezydenta RP w sobotę odbędą się w Międzyrzeczu diecezjalne i regionalne obchody 1050-lecia chrztu Polski. Będzie korowód, ale nie tylko.

„Gdzie chrzest, tam nadzieja!” - pod takim hasłem odbyły się w kwietniu centralne obchody jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski w Gnieźnie i Poznaniu. Obchody w woj. lubuskim i diecezji zielonogórsko - gorzowskiej odbędą się w sobotę w Międzyrzeczu. Dlaczego tu? W 1001 r. przybyli w okolice Międzyrzecza eremici z Italii: św. Benedykt z Benewentu oraz św. Jan z Wenecji. Z czasem dołączyli do nich św. Mateusz i św. Izaak. Wraz z pomocnikiem św. Krystynem ponieśli oni śmierć męczeńską w 1003 roku. Już po roku papież Jan XVIII ogłosił ich męczennikami i polecił wpisać do katalogu świętych. Święci z Międzyrzecza są zatem pierwszymi chrześcijańskimi męczennikami na polskiej ziemi.

Jutrzejsze uroczystości rozpoczną się w Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski. O 10.15 będzie nabożeństwo ekumeniczne. O 10.30 - wykład „Chrzest 966”- prof. dr. hab. Krzysztofa Ożoga z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Rocznicowy korowód rozpocznie się o 11.15.

Relikwiarz Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu
Dariusz Brożek Prochy męczenników przechowywane są w relikwiarzu w sanktuarium.

Korowód przeniesie nas do roku 966, wraz z Mieszkiem I, Dobrawą i biskupem Jordanem (dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4), następnie w rytmie dźwięków zespołu Antiquo More ( Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Gimnazjum nr 1) poprowadzi nas ulicą Zachodnią do Ratusza. Zobaczymy przedszkolaków wraz z rodzicami przebranych w średniowieczne szaty, powstańców wielkopolskich ze Szkoły Podstawowej nr 3, harcerzy ze Szkoły Podstawowej nr 2, w ludzi epoki wojennej wcielą się uczniowie Gimnazjum nr 2. Grupy historyczne poprowadzi wybrany święty, a wszystko w tempie bębnów i werbli, a także innych instrumentów, na których będą grać barwnie ubrani muzycy z Zespołu Muzyki Dawnej Antiquo More. Korowód zamkną wszyscy wierni prowadzeni przez świętego Jana Pawła II. Pod Ratuszem odbędzie się symboliczne ochrzczenie Mieszka I, które stanie się wstępem do Eucharystii pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego (o 12.00). O 14.00 będzie koncert chóru „Piccolo” z Międzyrzecza oraz Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego.

W Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej jutro od 8.00 do 18.00 będzie wystawa poświęcona chrystianizacji Europy i Polski - „Tempora Christiana”.

Zbigniew Borek

Jestem dziennikarzem i wydawcą drukowanego wydania "Gazety Lubuskiej". Jako reporter lubię pracować w terenie (a wszystko jest terenem, jak stwierdził kiedyś filozoficznie jeden z kolegów po fachu), pogadać z ludźmi, a przede wszystkim słuchać ich historii.


Dziennikarsko interesuję sprawami społecznymi, sądownictwem, polityką, Gorzowem, w którym mieszkam, Strzelcami Krajeńskimi, z których pochodzę, regionem lubuskim, w którym żyję i pracuję, a poza tym - przynajmniej się staram - wszystkim, co wydaje mi się ważne także w kraju i na świecie.


W swojej pracy szczególnie lubię


Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.