Bartłomiej Romanek

Korupcja podczas budowy wielkiego węzła na DK 1: CBA aresztowało pięć osób

Korupcja podczas budowy wielkiego węzła na DK 1: CBA aresztowało pięć osób Fot. ARC MZDiT w Częstochowie
Bartłomiej Romanek

Prokuratura i Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób, którym postawiono zarzuty popełnienia oszustw i przestępstw korupcyjnych, związanych z budową nowego, wielopoziomowego węzła drogowego na skrzyżowaniu alei Jana Pawła II z DK 1. To jedna z największych inwestycji drogowych w Częstochowie?

Śledztwo w tej sprawie od 2015 roku prowadzą wspólnie CBA i Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. W dniach 20-22 września CBA zatrzymało pięć osób, którym prokurator przedstawił zarzuty popełnienia przestępstw. Wśród nich trzy osoby były pracownikami firmy wykonującej roboty budowlane, a dwie pracownikami firmy, pełniącej funkcję inspektora nadzoru inwestorskiego.

Zarzuty dotyczą oszustwa na szkodę miasta, poprzez zawyżanie przez wykonawcę przysługującego mu wynagrodzenia za roboty budowlane.

– Z wstępnych ustaleń wynika, że na skutek działania podejrzanych miasto Częstochowa mogło ponieść szkodę w wysokości około 2,9 miliona zł. Zawyżanie wynagrodzenia polegało na wprowadzaniu w błąd inwestora poprzez podawanie ilości robót przekraczających faktyczne wykonanie oraz używanie materiałów gorszej jakości, niż określona w umowie – mówi o szczegółach śledztwa Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

– Prokurator przedstawił także podejrzanym zarzuty związane z wręczeniem korzyści majątkowej w kwocie około 250 tysięcy zł inspektorowi nadzoru inwestorskiego. Korzyść ta miała być wręczona w zamian za akceptację przez inspektora zawyżonego wynagrodzenia wykonawcy – dodaje Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA.

W dalszej części:

 • O co wnioskował prokurator
 • Fatalna pomyłka funkcjonariuszy CBA
 • Wideo: kto był na otwarciu węzła i z czego węzeł był słynny na całą Polskę
Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.