Korupcja w polskiej piłce. Prokurator chce 6 lat więzienia dla "Fryzjera" oraz skazania Piotra Reissa, ikony Lecha Poznań

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Łukasz Cieśla

Korupcja w polskiej piłce. Prokurator chce 6 lat więzienia dla "Fryzjera" oraz skazania Piotra Reissa, ikony Lecha Poznań

Łukasz Cieśla

We Wrocławiu dobiega końca główny proces ws. korupcji w polskiej piłce. Prokuratorzy w mowie końcowej zażądali 6 lat więzienia dla Ryszarda F., pseudonim „Fryzjer”, uchodzącego za szefa gangu ustawiającego mecze piłkarskie. Karę ma także ponieść Piotr Reiss, legendarny napastnik Lecha Poznań. Dla niego, jak podaje blog „Piłkarska mafia”, prokuratorzy chcą 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata oraz 4-letniego zakazu działania w profesjonalnym futbolu.

W poniedziałek we wrocławskim sądzie zaczęły się mowy końcowe w głównym wątku tzw. gangu „Fryzjera”. Ryszard F., w przeszłości wykonujący zawód fryzjera we Wronkach, został oskarżony o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą ustawiającą wyniki meczów piłkarskim. Był związany z klubem Amica Wronki, był również działaczem piłkarskim w dawnym województwie pilskim, uchodził za szarą eminencję w polskim futbolu.

Teraz śledczy zażądali dla Ryszarda F., ps. Fryzjer, 6 lat więzienia. W tym samym procesie zarzuty udziału w gangu „Fryzjera” ma jeszcze ponad 20 osób. Wśród nich są inne osoby z Wielkopolski: Maciej H., Adam K. i Grzegorz K. to byli sędziowie z Poznania, Krzysztof P. to były obserwator z Poznania, Marek R. jest byłym sędzią z Piły.

Oskarżonymi są także znani w polskiej piłce Wit Ż., niegdyś występujący w telewizji jako ekspert od spraw sędziowskich czy Grzegorz G., kiedyś piłkarski sędzia międzynarodowy.

Jak informuje wrocławski dziennikarz Dominik Panek, prowadzący bloga „Piłkarska mafia”, prokuratorzy zażądali bezwzględnych kar więzienia dla niemalże wszystkich oskarżonych o udział w gangu „Fryzjera”.

Z kolei na kary więzienia w zawieszeniu mają zostać skazani m.in.: Piotr Reiss, legenda „Lecha Poznań”, zdobywca 109 bramek w polskiej Ekstraklasie, Waldemar K., dawny obrońca „Kolejorza” oraz Robert D., były masażysta Lecha Poznań. Obaj piłkarze zostali oskarżeni m.in. o odpuszczenie w 2004 roku meczu Lecha ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki.

Piotr Reiss (zgadza się na podanie nazwiska) zapowiada, że będzie walczył o uniewinnienie.

- Dostałem wezwanie do sądu na październik, wtedy będę mógł odnieść do twierdzeń prokuratury. Domagam się uniewinnienia

- zaznacza legendarny napastnik "Kolejorza".

Jak informuje blog „Piłkarska mafia”, wrocławski sąd zaplanował trzy kolejne terminy rozpraw, podczas których będą przemawiać oskarżeni i ich obrońcy. Wyrok zapewne zostanie ogłoszony na czwartym terminie, ale nie wiadomo, czy dojdzie do tego jeszcze w tym roku. Dla Ryszarda F., ps. Fryzjer, będzie to trzeci wyrok. Łącznie występował lub nadal wstępuje jako oskarżony w czterech procesach dotyczących ustawiania meczów.

Z wyliczeń dziennikarza Dominika Panka, autora bloga "Piłkarska mafia", wynika, że ws. korupcji w polskiej piłce oskarżono łącznie 525 osób. Niektóre z nich, jak wspomniany „Fryzjer”, występują w kilku procesach. Spośród wszystkich oskarżonych do tej pory skazano 452 osoby. 13 osób zostało uniewinnionych – głównie w wątku dotyczącym Zagłębia Sosnowiec.

Łukasz Cieśla

Zajmuję się głównie sprawami kryminalnymi, śledztwami, prokuraturą i procesami sądowymi. Chętnie podejmuję również inne, ciekawe i kontrowersyjne tematy. Czasami piszę o polityce. Jestem współautorem reportaży telewizyjnych w "Superwizjerze TVN".

Wychodzę z założenia, że najciekawsi są ludzie i fakty.

W "Głosie Wielkopolskim" swoje pierwsze teksty opublikowałem jeszcze jako student, latem 2003 roku. Prywatnie jestem pasjonatem sportu pod różnymi postaciami, podróży i Gruzji, do której jeżdżę od kilkunastu lat.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.