Kościół św. Cyryla i Metodego w Knurowie, czyli orgia śląskości. Anna Dudzińska, Dobrze zaprojektowane

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola
Anna Dudzińska

Kościół św. Cyryla i Metodego w Knurowie, czyli orgia śląskości. Anna Dudzińska, Dobrze zaprojektowane

Anna Dudzińska

Uwielbiam pokazywać Państwu miejsca, które nie są ani popularne, ani oczywiste. Dzisiaj właśnie tak będzie. - Knurów jest miastem architektonicznie niezauważalnym. Może dlatego, że znajduje się tak blisko Gliwic i jest przytłoczony wielką architekturą, którą można tam spotkać? - zastanawia się dzisiejszy przewodnik Tomasz Wagner, zabrzański architekt.

Nasz gość odkrywa przed nami nieznane oblicza górniczego miasta, którego historia sięga średniowiecza. Można tam znaleźć niezwykłą architekturę. Od szkoły zaprojektowanej przez Tadeusza Michejdę, po elegancki ratusz albo osiedla górnicze.

Zatrzymujemy się na dłużej przy budynku kościoła pw. Cyryla i Metodego. Modernizm bryły jest oczywisty. - Chociażby ten charakterystyczny, porowaty tynk z domieszką miki, taki cudownie błyszczący o tej wieczornej porze w świetle zachodzącego słońca… - poetycko maluje obraz Tomasz Wagner. - Ten moment, kiedy wszedłem do środka, był jednym z tych, który pikantnie nazwałbym „orgazmem architektonicznym”.

Dalej Wagner: - Kościół, który z zewnątrz jest prosty, kubiczny, skromny, a wewnątrz… A wewnątrz mamy istną orgię śląskości.

Kościół zaprojektowano przed wojną, ale konsekrowany był już w 1947 roku. Cały wystrój - tak pikantnie opisany przez Tomasza Wagnera - powstawał po wojnie.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Dudzińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.