Aleksander Król

Kościoły w Rybniku dostają kary finansowe za zbyt głośne dzwony

Badano czy dzwony bazyliki św. Antoniego nie przekraczają norm hałasu Fot. Aleksander Król Badano czy dzwony bazyliki św. Antoniego nie przekraczają norm hałasu
Aleksander Król

Rybnickie parafie są karane za to, że ich dzwony zbyt głośno biją. Najpierw skarżono się na parafię Królowej Apostołów, potem bazylikę św. Antoniego. Dostało się nawet proboszczowi małego kościółka na terenie szpitala psychiatrycznego.

- Zapłaciliśmy mandat, ale dostaliśmy drugi, mimo że już ściszyliśmy dzwony. Jestem w kontakcie z mecenasem. Nie mamy już chyba innego wyjścia jak tylko wystąpić na drogę sądową - mówi ojciec Jan Pilek, proboszcz parafii Królowej Apostołów.

CZYTAJ KONIECZNIE
SYPIĄ SIĘ MANDATY ZA ZBYT GŁOŚNE DZWONY

Ojciec Jan Pilek, proboszcz parafii Królowej Apostołów mówi, że pierwszą karę zapłacił bez jakiegokolwiek odwoływania. - Myślałem, że będę miał spokój, ale nic nie uzyskałem. Jak przyszła druga kara, adwokat doradził mi, by napisać pismo, że nie będę płacić. Wtedy trafi to na drogę sądową - mówi proboszcz „misjonarzy”. Dodaje, że nie rozumie, dlaczego straż miejska pisze do sądu od razu o ukaranie, a nie sprawdzenie całej sprawy. Zaznacza, że problem nie dotyczy tylko jego parafii, a jest „ogólnoświatowy”.

Czy przeszkadza Ci dźwięk dzwonów kościelnych?

Dzwony dzwonią od wieków. A teraz ludziom przeszkadza?

- W 1983 roku byłem w Monachium w naszym domu. Wówczas współbracia mówili mi, że ktoś tam ma pretensje, że dzwony biją w kościele. Pomyślałem sobie wtedy, co za ludzie tu mieszkają? Komu przeszkadzają dzwony, które od wieków dzwonią? Niestety dożyłem czasów, że spotkało to także nas - mówi.

Tłumaczy, że dzwony u Ojców Werbistów biją już o wiele ciszej i krócej niż kiedyś. - Ponieważ wyniki pierwszych pomiarów, jakie robił Inspektorat Ochrony Środowiska wykazały, że hałas jest przekroczony, ustawiliśmy je tak, by w niedzielę zamiast 3 dzwonów bijących naraz, bił tylko jeden i z 3 minut skróciliśmy to do minuty. Potem firma z Jastrzębia zrobiła na mój własny użytek badania i okazało się, że mieścimy się w normie. Myślałem, że będzie już święty spokój - mówi.

W dalszej części: 

 • Jakie mandaty płacą parafie
 • Jaka melodia dobiega z kościoła w szpitalu psychiatrycznym
 • Czy dzwony są głośniejsze, niż zakładają normy hałasu
Pozostało jeszcze 59% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.