Jacek Bombor

Kosmiczna willa na dachu bloku w Jastrzębiu-Zdroju

Jerzy Godlewski na dachu swojego apartamentu w Jastrzębiu. Zaczął go budować na przełomie XX i XXI wieku. Czy skończy? Fot. Jacek Bombor Jerzy Godlewski na dachu swojego apartamentu w Jastrzębiu. Zaczął go budować na przełomie XX i XXI wieku. Czy skończy?
Jacek Bombor

To był pierwszy penthouse, czyli apartament na najwyższym piętrze bloku, w regionie. Kosmiczna konstrukcja w Jastrzębiu jest słynna w całej Polsce. Oto jej historia.

Jastrzębie-Zdrój, ulica Północna 14. Nad blokiem, w którym mieszka około 400 lokatorów, góruje kilkupoziomowa konstrukcja, która od kilkunastu lat zadziwia ludzi. Nie wiadomo na pierwszy rzut oka, czy jeszcze nie została dokończona, czy już jest w ruinie. Wygląda trochę jak statek kosmiczny, a trochę jak okręt.

- Tam jest basen i lądowisko dla helikopterów - opowiadają sobie od lat. Jak jest naprawdę? Sprawdziliśmy. Do swego apartamentu zaprosił nas właściciel nadbudowy, Jerzy Godlewski, biznesmen i prywatny detektyw, pochodzący z Jastrzębia, przez lata mieszkający w Hamburgu. W środku, zaraz po wejściu, wrażenie robi olbrzymia przestrzeń - łącznie ponad 2 tysiące metrów kwadratowych, jakby dwa dodatkowe piętra. Nie ma tu typowej geometrii, ale sama przestrzeń z potężnymi oknami o nieregularnych kształtach. Na górę prowadzą schody. Na olbrzymich zewnętrznych tarasach rosną całkiem spore drzewa i mnóstwo unikatowych roślin, wśród nich egzotyczne kaktusy.

- Kiedyś myślałem, żeby był to obiekt podzielony na część mieszkalną i biurową, w związku z prowadzeniem przeze mnie biura śledczego. Biznes prowadzę od 25 lat w Hamburgu - wyjaśnia nam Jerzy Godlewski.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Bombor

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.