Koszęcińska siedziba Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" świeci nowym blaskiem [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Fot. ZPiT "Śląsk"/Irek Dorożański
AKC

Koszęcińska siedziba Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" świeci nowym blaskiem [AKTYWNE ZDJĘCIA]

AKC

Pierwsza wzmianka historyczna o Koszęcinie pochodzi z 1275 roku. Mówiono wtedy o osiedlu mieszkalnym okrążonym błotnymi stawami i bagnami porośniętymi wikliną. Dziś nie ma po nich śladu, a koszęcińska siedziba Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" świeci nowym blaskiem.

To wikliniarstwo stanowiło główne zajęcie mieszkańców Koszęcina. Ich wyroby cieszyły się popularnością w całej ówczesnej Europie. Istnieją jednak wiarygodne przypuszczenia, że miejscowość Koszęcin znana już była znacznie wcześniej. Do czasów przedchrześcijańskich odsyła nas legenda wspominająca księcia Gosława Koszeńskiego i jego córkę Przesławę - znaną dziś z opowieści o Białej Damie.

Siedzibą właścicieli z Koszęcina był z początku drewniany zamek, który spłonął w 1595 roku podpalony przez wojska lisowczyków. Na przestrzeni wieków koszęciński pałac przechodził z rąk do rąk. W 1609 roku Andrzej Kochcicki rozpoczął budowę murowanej kaplicy i pałacu, którą zakończył Filip von Rauthen.

Za czasów panowania na koszęcińskim zamku Mikołaja Filipa von Rautchen gościł tu Jan Sobieski wraz z dworem, a jego żona Marysieńka rezydowała w pałacu gdy Jan Sobieski udał się pod Wiedeń na wyprawę przeciw Turkom. U schyłku XVII wieku majątek przejęła rodzina Sobków.

Po 1774 roku władała nim hrabina von Dyhern, by w 1798 pałac znów przejęła korona cesarska. Od wiosny 1805 do stycznia 1945 roku posiadłość była własnością książęcego rodu Hohenlohe - Ingelfingen. Ludwik Filip von Hohenlohe – Ingelfiingen rozpoczął w 1829 roku przebudowę pałacu w stylu późnoklasycycstycznym. W takim kształcie zachował się on do dziś. Z okresu tego ocalały malowidła ścienne i niektóre elementy wystrojów sal oraz epitafia nagrobne mieszczce się w Kaplicy Zamkowej. Ostatni właściciel pałacu Karol Gotfried, wyemigrował do Austrii, gdzie zmarł bezpotomnie.

Od 1953 roku pałac jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Tutaj toczy się całe życie Zespołu, w pałacowych salach odbywają się zajęcia artystyczne, koncerty kameralne i imprezy okolicznościowe, w zabytkowych wnętrzach mieszczą się biura instytucji.

Pałac w Koszęcinie zaliczony został do I kategorii zabytków. Jest to jeden z największych w Polsce zespołów pałacowych z okresu neoklasycyzmu. W 2014 r., podczas Święta Śląska, zaprezentował się sympatykom w nowej krasie. Obiekt przeszedł bowiem gruntowy remont.

Największe zmiany widoczne dla mieszkańców Koszęcina przeszła wieża pałacu. Montaż kopuły przywrócił jej pierwotną, przedwojenną formę, co było jednym z istotnych celów rewitalizacji stawianych przez kierownictwo zespołu. Na południowej ścianie wieży zamontowany został również zegar, który swoją wielkością i kolorystyką także jest zbliżony do przedwojennego.

Na szczególną uwagę zasługuje odkrycie w łączniku pałacu w przestrzeni międzystropowej prawie 400-letniego stropu drewnianego polichromowanego, który pamięta jeszcze czasy rodziny Kochcickich, dawnych właścicieli Koszęcina.

AKC

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.