Koszęcińska siedziba Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" świeci nowym blaskiem [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Fot. ZPiT "Śląsk"/Irek Dorożański
AKC

Koszęcińska siedziba Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" świeci nowym blaskiem [AKTYWNE ZDJĘCIA]

AKC

Pierwsza wzmianka historyczna o Koszęcinie pochodzi z 1275 roku. Mówiono wtedy o osiedlu mieszkalnym okrążonym błotnymi stawami i bagnami porośniętymi wikliną. Dziś nie ma po nich śladu, a koszęcińska siedziba Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" świeci nowym blaskiem.

To wikliniarstwo stanowiło główne zajęcie mieszkańców Koszęcina. Ich wyroby cieszyły się popularnością w całej ówczesnej Europie. Istnieją jednak wiarygodne przypuszczenia, że miejscowość Koszęcin znana już była znacznie wcześniej. Do czasów przedchrześcijańskich odsyła nas legenda wspominająca księcia Gosława Koszeńskiego i jego córkę Przesławę - znaną dziś z opowieści o Białej Damie.

Siedzibą właścicieli z Koszęcina był z początku drewniany zamek, który spłonął w 1595 roku podpalony przez wojska lisowczyków. Na przestrzeni wieków koszęciński pałac przechodził z rąk do rąk. W 1609 roku Andrzej Kochcicki rozpoczął budowę murowanej kaplicy i pałacu, którą zakończył Filip von Rauthen.

Za czasów panowania na koszęcińskim zamku Mikołaja Filipa von Rautchen gościł tu Jan Sobieski wraz z dworem, a jego żona Marysieńka rezydowała w pałacu gdy Jan Sobieski udał się pod Wiedeń na wyprawę przeciw Turkom. U schyłku XVII wieku majątek przejęła rodzina Sobków.

Po 1774 roku władała nim hrabina von Dyhern, by w 1798 pałac znów przejęła korona cesarska. Od wiosny 1805 do stycznia 1945 roku posiadłość była własnością książęcego rodu Hohenlohe - Ingelfingen. Ludwik Filip von Hohenlohe – Ingelfiingen rozpoczął w 1829 roku przebudowę pałacu w stylu późnoklasycycstycznym. W takim kształcie zachował się on do dziś. Z okresu tego ocalały malowidła ścienne i niektóre elementy wystrojów sal oraz epitafia nagrobne mieszczce się w Kaplicy Zamkowej. Ostatni właściciel pałacu Karol Gotfried, wyemigrował do Austrii, gdzie zmarł bezpotomnie.

Od 1953 roku pałac jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Tutaj toczy się całe życie Zespołu, w pałacowych salach odbywają się zajęcia artystyczne, koncerty kameralne i imprezy okolicznościowe, w zabytkowych wnętrzach mieszczą się biura instytucji.

Pałac w Koszęcinie zaliczony został do I kategorii zabytków. Jest to jeden z największych w Polsce zespołów pałacowych z okresu neoklasycyzmu. W 2014 r., podczas Święta Śląska, zaprezentował się sympatykom w nowej krasie. Obiekt przeszedł bowiem gruntowy remont.

Największe zmiany widoczne dla mieszkańców Koszęcina przeszła wieża pałacu. Montaż kopuły przywrócił jej pierwotną, przedwojenną formę, co było jednym z istotnych celów rewitalizacji stawianych przez kierownictwo zespołu. Na południowej ścianie wieży zamontowany został również zegar, który swoją wielkością i kolorystyką także jest zbliżony do przedwojennego.

Na szczególną uwagę zasługuje odkrycie w łączniku pałacu w przestrzeni międzystropowej prawie 400-letniego stropu drewnianego polichromowanego, który pamięta jeszcze czasy rodziny Kochcickich, dawnych właścicieli Koszęcina.

AKC

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.