Marcin Zasada

Kosztowny błąd Śląskiej Partii Regionalnej? Na karcie to ŚPR

Śląska Partia Regionalna wystawia kandydatów do sejmiku wojewódzkiego, ale nie tylko Fot. Arek Gola Śląska Partia Regionalna wystawia kandydatów do sejmiku wojewódzkiego, ale nie tylko
Marcin Zasada

W nadchodzących wyborach samorządowych nie będzie można głosować na Śląską Partię Regionalną. Na karcie wyborczej, na której wybierać będziemy radnych sejmiku wojewódzkiego zamiast pełnej nazwy ugrupowania znajdziemy jedynie jego skrót: ŚPR. Ta pomyłka, popełniona przy rejestracji komitetu, może regionalistów drogo kosztować. Tym bardziej, że obok na karcie widnieje lista konkurencyjnej i przedstawionej pełną nazwą partii Ślonzoki Razem.

Jak to możliwe, że pełna nazwa Śląskiej Partii Regionalnej nie trafiła na karty do głosowania? Decyzją pełnomocnika partii, który w dokumentach rejestrujących komitet, w rubryce skrót nazwy komitetu, wpisał „KW ŚPR”. Zgodnie z ordynacją, „skrót nazwy komitetu wyborczego organizacji może zawierać wyrazy „komitet wyborczy” albo skrót „KW” i zawiera nazwę organizacji lub skrót jej nazwy”. Hasło „skrót” może więc być mylący, tym niemniej wszystkie inne ugrupowania figurują na kartach w pełnej okazałości.

Decyzja pełnomocnika

- Taką decyzję podjął nasz pełnomocnik wyborczy, wypełniając zgłoszenie do Państwowej Komisji Wyborczej. Można mieć wątpliwości, co do trafności tego wyboru - komentuje Jerzy Gorzelik, sekretarz generalny Śląskiej Partii Regionalnej. - Nasze zmartwienie dziś w tym, by do 21 października każdy wyborca był w stanie rozszyfrować skrót ŚPR. Liczę, że uda nam się zminimalizować skutki pomyłki pełnomocnika - dodaje Jerzy Gorzelik.

Zmartwień w ŚPR jest więcej. Bardzo pechowe było dla partii losowanie miejsc na liście. Regionaliści wylądowali na pozycji 15., o jedną za drugim śląskim ugrupowaniem - Ślonzoki Razem. W dodatku, to ugrupowanie zapisane jest na karcie pełną nazwą. Można więc przypuszczać, że gdy część potencjalnych wyborców ŚPR, nie znajdując na liście słowa „Śląska Partia”, odda głos na konkurencyjną regionalną partię. Zwłaszcza, że na przykład w okręgu nr 4 do sejmiku, oba ugrupowania mają na listach kandydatów o nazwisku Mercik. W Śląskiej Partii Regionalnej to jej lider Henryk Mercik. W Ślonzokach Razem - Jerzy Mercik.

Pozostało jeszcze 41% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Zasada

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.