Bartłomiej Romanek

Koziegłowy... To tej nazwy uczą się w Moskwie i Dubaju, gdy szukają choinek

Aby powstało piękne drzewko, najpierw musi powstać z folii półprodukt, tzw. dziesięciometrowy bat. Później tworzone są z niego gałęzie. Fot. Piotr Ciastek Aby powstało piękne drzewko, najpierw musi powstać z folii półprodukt, tzw. dziesięciometrowy bat. Później tworzone są z niego gałęzie.
Bartłomiej Romanek

Zaczyna się od folii i drutu. Z tego powstają choinki i dekoracje, które stoją potem na całym świecie. W jednym tylko mieście jest... 400 firm, które produkują nam święta.

Koziegłowy pod Częstochową to światowy potentat w produkcji choinek. W tej niewielkiej gminie jest zarejestrowanych aż 400 firm, które prowadzą taką działalność. Dla porównania: mieszkańców jest tu 15 tysięcy. Dzięki temu Koziegłowy i okoliczne miejscowości rywalizują na światowych rynkach z Chińczykami. Nasze drzewka trafiają do Niemiec, Rosji, a także do tak egzotycznych miejsc, jak Nigeria czy Liban.

Odwiedziliśmy jedną z czołowych firm produkujących choinki. Nie było to łatwe, bo przed świętami produkcja jest tak intensywna, że nie można sobie pozwolić na najdrobniejszy przestój. Firma Adal z Koziegłówek specjalizuje się w produkcji dekoracji świątecznych m.in. dla dużych centrów handlowych na całym świecie. To tutaj powstały: 18-metrowa choinka, która stanęła w gliwickim parku Chopina, pięciometrowy, świąteczny Reksio, który trafił do Bielska-Białej, a także nowe świąteczne logo Częstochowy.

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.