Koziegłowy: Za czwartym razem wyłonią wykonawcę przedszkola w Starej Hucie?

Czytaj dalej
Fot. UG Koziegłowy
Bartłomiej Romanek

Koziegłowy: Za czwartym razem wyłonią wykonawcę przedszkola w Starej Hucie?

Bartłomiej Romanek

Od 1 września dzieci miały uczęszczać do nowoczesnego przedszkola w Starej Hucie. Obiekt jednak do dzisiaj nie został zakończony, bo pierwsza z wybranych firm zeszła z placu budowy, a nowego wykonawcy nie udało się wyłonić.

Gmina Koziegłowy na własnej skórze przekonuje się o niezwykle wysokich cenach panujących na rynku budowlanym. Urzędowi udało się pozyskać dofinansowanie na projekt „Zapewnienie edukacji przedszkolnej na najwyższym poziomie poprzez podniesienie jakości bazy dydaktycznej w przedszkolu w Koziegłowach i w oddziałach pozamiejscowych przedszkola w Koziegłowach zlokalizowanych w miejscowości Stara Huta”.

Projekt obejmował adaptację na pomieszczenia przedszkolne niewyremontowanej dotychczas części budynku Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi w Koziegłowach (modernizacja jest w trakcie realizacji) i przebudowę przedszkola w Starej Hucie, co miało umożliwić utworzenie nowych grup przedszkolnych dla dzieci w wieku 3 i 4 lat. Koszt inwestycji wynosił 1,8 mln zł, a dofinansowanie z Unii Europejskiej sięgało 71 procent, dzięki czemu wkład własny gminy miał wynieść tylko 510 tys. zł.

Niestety, budowa została przerwana, kiedy wykonawca opuścił plac budowy. Gmina odstąpiła od umowy z wykonawcą z uwagi na zaprzestanie przez niego robót. Wykonawca nie reagował na wezwania. Inwestycja miała zostać zakończona do 13 kwietnia 2018 r., a dzieci miały korzystać z nowego budynku już od 1 września br.

Po zerwaniu umowy gmina uruchomiła procedury w celu wyłonienia nowego wykonawcy. Niestety dotychczasowe przetargi nie przyniosły rozstrzygnięcia. Ostatni z nich unieważniono, bo złożone oferty przekraczały kosztorys o milion zł. Do 21 listopada firmy mogą składać swoje oferty w ramach czwartego przetargu. Jest szansa, że w końcu uda się podpisać umowę

– Zainteresowanie inwestycją wyraziło kilka firm. Mam nadzieję, że uda się nam podpisać tym razem umowę i zakończyć zadanie do końca czerwca, aby móc rozliczyć otrzymaną dotację. W projekcie budżetu na przyszły rok zarezerwowaliśmy dodatkowe środki, aby można było zrealizować zadanie, jeśli cena będzie wyższa - mówi burmistrz Koziegłów, Jacek Ślęczka.

Gminie Koziegłowy zależy na podpisaniu umowy do końca roku. Wówczas zgodnie z uzgodnieniami ze Śląskim Urzędem Marszałkowskim, gmina miałaby czas na zakończenie inwestycji do czerwca 2019 roku i rozliczenie jej do końca sierpnia przyszłego roku. Dzieci, które obecnie uczęszczają do innych przedszkoli, mogłyby rozpocząć zajęcia w nowym obiekcie 1 września 2019 roku.

Problemy z wysokimi cenami na rynku budowlanym mają również inne samorządy. W Częstochowie miasto musiało dołożyć do budowy krytego dachu nad lodowiskiem przy ulicy Boya-Żeleńskiego. Długo trwało również podpisanie umowy na modernizację DK 1 w Częstochowie, bo wykonawca, który wygrał przetarg, wahał się, czy go podpisać z uwagi na rosnące ceny. W Myszkowie upadł projekt adaptacji internatów w dzielnicy Będusz na mieszkania komunalne.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.