Krakowskie grillowanie Pesy. Co dalej z kontraktem na 430 mln zł?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Wisniewski / archiwum Polska Press
Sławomir Bobbe

Krakowskie grillowanie Pesy. Co dalej z kontraktem na 430 mln zł?

Sławomir Bobbe

W związku z dostawą „Krakowiaków” do stolicy Małopolski PESA przeżywa ciężkie chwile. Czy za częścią z nich stoi tramwajowa konkurencja?

Na bydgoską firmę, także na jej oficjalnym profilu w mediach społecznościowych, płyną skargi i narzekania, najczęściej od osób z Krakowa. Często powtarza się fraza o awaryjności wcześniej dostarczonych „Krakowiaków” (mówi się o 1700 zgłoszonych usterkach) i o tym, że tak naprawdę bydgoska PESA wcale nie chce dostarczyć tramwajów do Krakowa. Internetowy hejt zawiera jednak sporo kłamstw i jeszcze więcej półprawd. PESA próbuje z nimi walczyć, ale nie zawsze skutecznie.

Dziwnych zbiegów okoliczności w krakowskim postępowaniu nie brakuje. Tak się bowiem składa, że Tadeusz Trzemiel, wiceprezydent Krakowa odpowiedzialny za komunikację był kiedyś prezesem krakowskiego MPK. Za jego czasów wiceprezesem MPK był z kolei Zbigniew Palenica, obecnie związany z firmą Stadler (to jej tramwaje po „wycofaniu się” PESY zostały szybko wybrane jako alternatywa dla „Krakowiaków”). Nie trzeba być specjalistą w branży, by mieć pewność, że z różnych powodów Kraków po prostu bydgoskich tramwajów nie chce, a to że PESA wygrała przetarg wielu osobom jest bardzo nie na rękę.

Trudno dyskutować z falą hejtu nie mającą pokrycia w faktach. Zdecydowana większość usterek wynikała z wdrażania prototypowego pojazdu zaprojektowanego specjalnie dla Krakowa i była usuwana na bieżąco

Co dalej z zamówieniem na tramwaje do Krakowa, które jest warte ok. 430 mln zł?

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sławomir Bobbe

"Demokracja to rządy brutali temperowane przez dziennikarzy" - mówił Ralph Waldo Emerson, dlatego najbardziej interesują mnie tematy polityczne i samorządowe. Jestem Bydgoszczaninem i pasjonują mnie wszystkie wydarzenia związane z moim miastem. Przygotowuję materiały z zakresu biznesu, ekonomii, przedsiębiorczości, rynku pracy, gospodarki komunalnej, ekologii i ochrony środowiska. Współpracuję także z wydawcami serwisów centralnych - regiodom.pl i regiopraca.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.