Bartosz Dąbrowski

Krakowskie uczelnie również angażują się w Dni Młodzieży

Bartosz Dąbrowski

Nocleg w kampusach. W budynkach uniwersyteckich odbywają się m.in. konferencje, katechezy i wydarzenia Festiwalu Młodych.

W III Kampusie UJ na Ruczaju przygotowano miejsca noclegowe dla wiernych z Opus Dei oraz harcerzy pomagających w organizacji ŚDM: na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej 510 miejsc, a w sąsiednim Wydziale Matematyki i Informatyki - 108. - Powstało pole namiotowe dla 5000 osób, udostępniliśmy także parkingi - informuje rzecznik UJ, Adrian Ochalik.

W trakcie ŚDM na III Kampusie odbywa się również zlot Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. -Mamy przygotowaną bazę: jest jadalnia, szpital, zaplecze, kaplica. W zlocie bierze udział ok. 1700 harcerzy. Podczas ŚDM działamy w służbie medycznej i porządkowej. Przeprowadziliśmy już szkolenia z pierwszej pomocy dla wolontariuszy, mieliśmy też kursy wewnętrzne. Około 1000 harcerzy jest zaangażowanych w patrole w mieście - wymieniają Tomasz Rompalski, rzecznik Okręgu Małopolskiego ZHR i hm. Michał Sternicki HR, zastępca komendanta Zlotu.

W Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej szkolili się wolontariusze, teraz odbywać się tam będą katechezy i wydarzenia związane z Festiwalem Młodych. Pozostałe miejsca noclegowe dla pielgrzymów znajdują się w akademikach UJ, w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy ul. Piastowskiej 26 (216 miejsc w sali gimnastycznej), Kolegium Śląskim przy al. Mickiewicza 3 (465 miejsc) oraz w Collegium Broscianum przy Grodzkiej 52, gdzie zakwaterowanych zostanie 417 duchownych, będzie tu również jeden z punktów gastronomicznych, w którym pielgrzymi otrzymają suchy prowiant. - Przy ul. Piastowskiej powstało pole namiotowe (dla 1000 osób) i Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji, gdzie od kilku dni spotykają się uczestnicy ŚDM z różnych stron świata. Może tam przebywać do 13 000 osób - dodaje rzecznik UJ, Adrian Ochalik.

Akademia Górniczo-Hutnicza udostępniła 17 z 20 domów studenckich dla ok. 7000 pielgrzymów. To głównie grupy ze Stanów Zjednoczonych i Australii. - Na terenie kampusu AGH jest Centrum Prasowe ŚDM, w którym już teraz pracują dziennikarze z różnych redakcji - powiedział rzecznik Akademii Górniczo-Hutniczej, Bartosz Dembiński.

Miejsca noclegowe dla 800 osób, w swoich akademikach (3 i 4) oraz w budynku Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki przy ul. Balickiej przygotował Uniwersytet Rolniczy.

W salach Uniwersytetu Ekonomicznego odbędzie się część katechez dla wiernych, z noclegu w budynkach należących do UEk skorzysta 601 osób.

W Światowe Dni Młodzieży włączył się także Uniwersytet Pedagogiczny. Przyjął ponad 750 pielgrzymów m.in. z Chile i Peru. Miejsca noclegowe przygotowano w budynku przy ul. Ingardena oraz w Akademickim Centrum Hotelowym (ul. Armii Krajowej); ponadto w akademikach „Atol” i Zaułek”, w którym przebywać będą biskupi.

Politechnika Krakowska z kolei zaoferowała ponad 2200 miejsc w akademikach (we wszystkich mieszczących się w Czyżynach i dodatkowo w budynku przy ul. Bydgoskiej). Uczelnia udostępniła również miejsca parkingowe przy ul. Warszawskiej.

Bartosz Dąbrowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.