Krematorium w Bytomiu bezcześciło zwłoki? Bulwersującą sprawą zimnych urn zajmie się prokuratura

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Nowacka-Goik/Dziennik Zachodni
MANO

Krematorium w Bytomiu bezcześciło zwłoki? Bulwersującą sprawą zimnych urn zajmie się prokuratura

MANO

Czy w krematorium Walicki w Bytomiu bezczeszczone były zwłoki? Leszek Goławski, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach potwierdził , że sprawą bytomskiego krematorium i zimnych urn, zajmie się teraz katowicka okręgówka. - Sprawa zostanie przekazana do wydziału śledczego Prokuratury Okręgowej w Katowicach - mówi prokurator Goławski.

Chodzi o bezczeszczenie ludzkich zwłok i umieszczanie w urnach prochów innych osób. Szef Zakładu Pogrzebowego w Bytomiu twierdzi, że to pomówienia byłych pracowników i żony. Sprawa wcześniej była w Prokuraturze w Dąbrowie Górniczej(umorzona), a potem w prokuraturze będzińskiej.

Wcześniej, rzecznik Prokuratury Apelacyjnej, informował na stronie internetowej, że Prokurator Rejonowy w Będzinie prowadzi postępowanie z zawiadomienia Ireny W., dotyczące popełnienia na jej szkodę przestępstwa kierowania gróźb karalnych oraz w sprawie nieprawidłowości przy pochówkach wcześniej skremowanych płodów ludzkich.

Krematorium w Bytomiu bezcześciło zwłoki? [KOLEJNE USTALENIA] UWAGA! TVN [WIDEO]

CZYTAJ TAKŻE:
Krematorium bezcześciło zwłoki? W Bytomiu wrze. Ludzie domagają się wyjaśnień [SUPERWIZJER TVN]

ZOBACZ TAKŻE:
Co się działo w bytomskim krematorium? [WIDEO]

To postępowanie wszczęto 5 grudnia 2014 roku. Jak informuje w komunikacie rzecznik, dotyczyło to tylko tych dwóch kwestii, aż do momentu uzyskania, 23 marca 2015 roku, informacji, z których wynika, że przy wykonywaniu kremacji zwłok w Zakładzie Pogrzebowym PHU s.c. z siedzibą w Bytomiu mogły mieć miejsce nieprawidłowości noszące znamiona przestępstwa znieważenia zwłok czy też prochów ludzkich.

Prokurator Apelacyjny w Katowicach podjął decyzję o przeprowadzeniu badań aktowych spraw dotyczących nieprawidłowości w funkcjonowaniu wskazanego wyżej Zakładu Pogrzebowego - zarówno sprawy Prokuratora Rejonowego w Będzinie, jak i postępowania przeprowadzonego w tym zakresie i umorzonego wcześniej przez Prokuratora Rejonowego w Dąbrowie Górniczej. Chodziło o ocenę pod kątem potrzeby ewentualnego przejęcia sprawy do dalszego prowadzenia w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach.

Teraz taka decyzja właśnie zapadła.

Katarzyna Jaksik-Lądwik, bytomianka, której dziadkowie byli spopieleni w bytomskim zakładzie, zadeklarowała założenie grupy czujących się pokrzywdzonych przez zakład. Taka strona powstała na Facebooku. Jutro bytomianka ma spotkać się z prawnikiem w sprawie ewentualnego powództwa wobec krematorium.

Właściciel Zakładu Pogrzebowego twierdzi , że to oszczerstwa i pomówienia byłych pracowników oraz żony właściciela. Wystosował w tej sprawie oświadczenie i też zapowiedział pozwy.

Sprawę, w formie dziennikarskiego śledztwa przedstawiła telewizja TVN w programach "Superwizjer" i "Uwaga".

CZYTAJ TAKŻE:
Krematorium bezcześciło zwłoki? W Bytomiu wrze. Ludzie domagają się wyjaśnień [SUPERWIZJER TVN]

ZOBACZ TAKŻE:
Co się działo w bytomskim krematorium? [WIDEO]


*Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
*Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

MANO

Komentarze

32
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Klientka

Pochowaliśmy przez ten zakład prababcię męża, i mogę zaświadczyć że wszystko było w porządku, przede wszystkim bardzo profesjonalni pracownicy i szybko załatwione formalności.

Ania

Jak można tak grać na emocjach biednych ludzi którzy przechodzą taką tragedie jaką jest śmierć bliskiej osoby. Gdyby w tym zakładzie dochodziło do takich rzeczy to już dawno by go zamknęli przecież. Nie potrzebnie narazili rodziny i ten cały zakład na nerwy i taki ból.

podpis

wie co robi!! Pewnie dostał grubą kasę za ten materiał. Szkoda, że nieprawdziwy. Ciekawe jak się będzie czuł gdy dostanie swój pozew sądowy. Mam nadzieję, ze go zamkną za naruszanie dobrego imienia firmy i granie na emocjach rodzin, które korzystały z jej usług. skandal.

anty systemowy

Ciekawa sprawa, doszło do poważnej konfrontacji argumentów, ciekawe jak z tego wybroni się tabloidowa uwaga i superwizjer, z tego co czytałem to straszą pozwami nawet dziennikarzy. Dla wiarygodniejszego spojrzenia na sprawę polecam obejrzenie całego materiału z konferencji https://www.youtube.com/watch?v=pI7rPdfeKQg

katarzyna

http://www.bytomski.pl/forum-mobile/newsroom/129845-zaklad-pogrzebowy-walicki-odpiera-zarzuty-i-uspokaja-rodziny-skremowanych

Obiektywnie

http://www.w***********.pl/artykul/skandal_w_kaplicy_prochy_mezczyzny_wysypaly_sie_z_urny_67943.html#

czy to nie ten Prezes Salski który występuje w materiale?
A czy Uwaga nie robiła już o nim programu? http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/niezly-biznes-na-pogrzebach,132353.html Czy jego sprawą zajęła sie prokuratura Łódź? No proszę Panie Salski. W internecie nic nie ginie....

aga

Adam Franczak z IP: 178.56.13.* (2011-10-12 20:33)

Ciekawy jestem w jaki sposób Tomasz Salski będzie liczył kremacje w swoim krematorium Klepsydra w Łodzi - tam się robi kremacje po dwie naraz w jednym piecu - czy to oznacza że zrobiono jedną czy dwie? Podobne problemy będzie miał Bruno Smylkala z Głogowa, który również prowadzi taką praktykę kremacji. To fakt że amerykańskie piece krematoryjne tak działają, ale wprowadzanie takich regulacji może również oznaczać, że takiego złomu nie powinno się używać w Polsce.

AGA

http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/niezly-biznes-na-pogrzebach,132353.html

Anita.

Jeżeli firma robi coś nie tak to dlaczego tyle szpitali korzysta z jej usług? widocznie wszystko jest ok!. Pani z Hadesu chyba nie rozumie zasad konkurencji na rynku. Widać że próbują zniszczyć faceta bo do czegoś doszedł, konkurencja nie śpi, kombinują.

Gość

Nowy materiał jest właściwie taki sam jak poprzedni, tylko jeden nowy wątek. Widać że Patora nie ma dowodów bo atakuje. Sam nie jest święty!. Na szczęście jest Pani Kasia z Bytomia, która wie wszystko o wszystkich, bo martwiłem się że znikła.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.