Sonia Kita

Króluje Lena i Amelia, a wśród chłopców Jakub i Szymon

Króluje Lena i Amelia, a wśród chłopców Jakub i Szymon
Sonia Kita

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2015 roku na Śląsku: Wielu rodziców, od dnia kiedy dowiaduje się, że za kilka miesięcy na świat przyjdzie ich potomek zaczyna zastanawiać się nad imieniem dla swojej pociechy. Źródłem inspiracji często staje się internet, Wielka Księga Imion, telewizja, coraz chętniej sięgamy do korzeni i nadajemy imiona popularne w czasach naszych dziadków. A jakie imiona nadawali rodzice swoim pociechom w 2015 roku? Sprawdziliśmy.

Naukowcy są zdania, że jest pewna zależność pomiędzy imieniem a wykształceniem rodzica. Ci z niższym, będą wzorować się np. na ulubionych serialach, bo wydaje im się, że poczują się trochę jak bohaterowie „tasiemców”.

- Od zawsze podobało mi się imię Zuzanna. Wszystkie lalki, które posiadałam w dzieciństwie tak się nazywały, więc kiedy urodziłam córkę nie miałam wątpliwości jak będzie się nazywała – mówi Magdalena, mieszkanka Świętochłowic.

- U nas długo trwały dyskusje nad imieniem dla syna. Zdecydowaliśmy się na Jana, po pradziadku - wyjaśnia Martyna Kruk z Bytomia.

Jak wygląda ranking imion w poszczególnych miastach? W 2015 roku w Bytomiu dziewczynkom najczęściej nadawano imiona takie jak: Julia, Zuzanna, Amelia, Lena, Maja i Emilia. Wśród chłopców dominowali Kacper, Adam i Jakub.

W Piekarach Śląskich było nieco inaczej. Rodzice decydowali się na Wiktorię, Lenę, Milenę, Nadię, Julię i Amelię. A gdy urodził się chłopczyk nazywali go najczęściej Szymon, Dominik, Wojciech lub Kamil.

W Rudzie Śląskiej także królowała Zuzanna. Dołączyły do niej Leny, Hanie i Julie. Dla płci męskiej najpopularniejszym imieniem był Jakub, Filip, Szymon i...Franciszek.

Na Franciszka także bardzo często decydowali się mieszkańcy Mikołowa. Synom nadawano też imiona Michał, Kacper i Miłosz. A córkom Alicja, Hanna, Amelia i Lena.

W Tychach, statystyki przekazane nam przez pracowników Urzędu Stanu Cywilnego wskazują na Hannę, Zuzannę, Maję, Amelię, Lenę, Alicję, Natalię, Zofię i Aleksandrę. Dla chłopca najczęściej wybierane imiona to Szymon, Jakub, Filip, Kacper, Wojciech, Franciszek, Mikołaj, Adam, Mateusz i Antoni.

A jak jest w Zabrzu? Tutaj dominuje Zuzanna, Maja, Lena, Amelia i Emilia. W wśród chłopców – Jakub, Szymon, Filip, Wojciech i Michał.

W Chorzowie rodzice postawili na Lenę, Zuzannę i Hannę oraz Jakuba, Szymona i Jana. Natomiast w Świętochłowicach na Natalię, Zuzannę, Amelię, Jakuba, Mateusza, Szymona i Piotra.

Podsumowując, ranking najpopularniejszych imion wygląda następująco:

Dziewczynki:

1. Lena
2. Amelia
3. Zuzanna
4. Julia
5. Maja
6.Hanna

Chłopcy:

1. Jakub
2. Szymon
3. Filip
4. Kacper
5. Wojciech
6. Franciszek

Sonia Kita

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.