KRUS doposaża strażaków z OSP

Czytaj dalej
Fot. Radek Koleśnik
Joanna Krężelewska

KRUS doposaża strażaków z OSP

Joanna Krężelewska

Strażacy-ochotnicy z jednostek w Osiekach i Żarowie otrzymali wczoraj zestawy sprzętu ratunkowego W 2016 roku w woj. zachodniopomorskim mundurowi z OSP do podarowanych toreb sięgnęli 166 razy.

- Wśród zadań, jakie stoją przed oddziałami regionalnymi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jest współpraca z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej - poinformował Jan Górski, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Koszalinie.

Umowa realizowana jest na mocy porozumienia z 1999 roku. Co obejmuje?

- To działania w przestrzeni prewencji, których efekty już są widoczne - zaakcentował Górski.

- Możemy pochwalić się tym, że mamy jeden z najniższych wskaźników wypadkowości w gospodarstwach rolnych w kraju, a w tym czynny udział ma OSP.

Prewencja KRUS to mnóstwo spotkań z rolnikami, z dziećmi i młodzieżą.

- Naszym zadaniem jest realizacja w praktyce zasady bezpieczeństwa na wsi - powiedział Andrzej Witkowski, zastępca dyrektora OR Koszalin KRUS.

- Staramy się zapobiegać zjawiskom, które przekładają się na wypadkowość.

I udaje się - na podstawie danych za ubiegły rok koszaliński KRUS został sklasyfikowany na pierwszym miejscu w kraju.

- Jesteśmy dumni z tego, że spada liczba wypadków, jednak wciąż są. Stąd nacisk na doposażenie tych, którzy niosą pomoc - dodał Andrzej Witkowski.

W latach 2010-2016 KRUS przekazał jednostkom OSP w kraju ponad 1600 zestawów ratownictwa przedlekarskiego. 63 z nich trafiły do OSP województwa zachodniopomorskiego. W czerwonej torbie znajdują się m.in. materiały opatrunkowe, latarka, szyny do unieruchamiania złamanych kończyn, kołnierze ortopedyczne, przyrząd do płukania gałki ocznej, rurki ustno-gardłowe, worek samorozprężalny, zbijak do szyb, nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa.

Tylko w ubiegłym roku zestawy te były wykorzystane w 3626 akcjach ratowniczych, również w przypadkach wypadków przy pracy rolniczej, ale też wypadkach drogowych, usuwaniu skutków powodzi i wichur.

- To nasza druga torba - powiedział druh Michał Stolarski, prezes OSP Osieki.

- Pierwsza zdała egzamin. Wyjeżdżamy nie tylko do pożarów. Latem przez Osieki wiele osób jedzie nad morze - do Łaz. Jesteśmy przygotowani na pomoc ofiarom wypadków drogowych.

Joanna Krężelewska

Rocznik 1983. Absolwentka Wydziału Nauk Historycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studentka psychologi na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2006 roku dziennikarka „Głosu Pomorza”, dziś „Głosu Koszalińskiego”. Na łamach dziennika relacjonuje przebieg procesów sądowych w sprawach karnych. Pisze o kulturze, sprawdza, co dzieje się w gminie Sianów i gminie Karlino. Na gk24.pl prowadzi magazyn poświęcony kulturze. Autorka książki „Historia pisana zbrodnią”, poświęconej najgłośniejszym procesom sądowym w sprawach karnych, które toczyły się przed koszalińskim sądem po II wojnie światowej. Nałogowo czyta, szczególnie kryminały i przepisy kulinarne. Uwielbia podróże, żeglowanie, wycieczki rowerowe, las i mokry nos psa Muffina.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.