Krystyna Łybacka z SLD odchodzi z polityki. Po 28 latach spędzonych w sejmowych ławach

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Gdak
Łukasz Cieśla

Krystyna Łybacka z SLD odchodzi z polityki. Po 28 latach spędzonych w sejmowych ławach

Łukasz Cieśla

Krystyna Łybacka, europosłanka SLD, tradycyjnie już zaprosiła dziennikarzy na przedświąteczne spotkanie. I potwierdziła wcześniejsze zapowiedzi o odejściu z polityki. – Wiosną 2019 roku kończę z polityką. Minie wtedy 28 lat pracy poselskiej, to wystarczający okres. Tym bardziej, że polityka zmieniła się na gorsze – mówiła Krystyna Łybacka.

Posłanka SLD Krystyna Łybacka od 1991 roku nieprzerwanie zasiada w parlamencie. Najpierw w polskim Sejmie, teraz w Parlamencie Europejskim. Dla byłej minister edukacji w rządzie Leszka Millera to ostatnie miesiące w codziennej polityce.

– Polityka się zmieniła. Niestety, nie na lepsze. Nie ma już takich relacji i współpracy między różnymi ugrupowaniami i politykami, jak w przeszłości. Teraz ten brak woli współpracy, nad czym ubolewam, widać po każdej ze stron

– zaznacza Krystyna Łybacka.

W przyszłym roku, już na politycznej emeryturze, zamierza zająć się uporządkowaniem swojego bogatego archiwum. Jak zaznacza, ma w nim wiele ciekawych materiałów. Zapowiada również, że włączy się w działalność jakiegoś stowarzyszenia. Nadal chce być aktywna.

Krystyna Łybacka przez lata zapewniała słabnącemu SLD mandat poselski w kolejnych wyborach. Stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polityków w Wielkopolsce.

Kto zajmie jej miejsce na partyjnej liście? Na to pytanie sama zainteresowana nie zna odpowiedzi. Wskazuje, że teraz inni będą mogli się wykazać, również jej krytycy.

Obecnie w wielkopolskim SLD nie widać mocnego lidera. Cześć działaczy jest skłócona. W ostatnich wyborach samorządowych, członkowie SLD startowali w Poznaniu z dwóch różnych komitetów wyborczych. W przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego kandydatowi SLD również będzie ciężko o mandat. Z Wielkopolski będzie można zdobyć maksymalnie kilka mandatów.

Poznańska europosłanka podsumowała również mijającą kadencję w PE. Zadowolona jest zwłaszcza z pracy poświęconej raportowi na temat modernizacji edukacji w UE.

Zobacz też: Poznańskie struktury SLD: sąd partyjny po wyborach samorządowych

Dokument przez nią przygotowany został przyjęty zdecydowaną większością głosów. Rezolucja dotyczy m.in. sposobu kształcenia w krajach UE oraz poprawy statusu nauczycieli oraz warunków ich pracy. W mijającej kadencji zajmowała się również tematyką seniorów. Odbyły się spotkania w Grodzisku Wlkp. i Zagórowie, gdzie seniorzy brali udział w wykładach i ćwiczeniach dotyczących prawidłowej diety oraz utrzymania sprawności fizycznej.

Łukasz Cieśla

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.