Krystyny lubią Lublin. Mają tam swoje XIX imieniny [ZDJĘCIA + WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Gola, Anna Kurkiewicz/Polskapress
Maria Zawała

Krystyny lubią Lublin. Mają tam swoje XIX imieniny [ZDJĘCIA + WIDEO]

Maria Zawała

"Hej, hej Krystyny, mamy imieniny!" - Jak co roku z taką piosenką na ustach kilkaset Kryś ze Śląska wyruszyło z Katowic na swój doroczny, XIX już zjazd. Blisko 500 imienniczek z Polski i zagranicy spotkało się w tym roku w Lublinie. Główne uroczystości odbyły się 13 marca.

AKTUALIZACJA:

13 marca w Lublinie spotkały się Krysie z całego kraju i zagranicy. „Hej, hej Krystyny, mamy imieniny!” śpiewały, ile w piersiach tchu.

Lublina się nie zapomina - tak mówiła podczas imieninowego, XIX Zjazdu Krystyn Ewa Dados, z Polskiego Radia Lublin, która pomagała organizować tegoroczne spotkanie imienniczek.

- Jak co roku z taką piosenką na ustach wyruszamy zwiedzać nasz piękny kraj. Nacieszyć się sobą i zdobyć nowe przyjaciółki - tłumaczyła Krystyna Szaraniec, prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek, które organizuje zjazdy. W tym roku współorganizatorami było też Miasto Lublin i lubelski Urząd Marszałkowski. Blisko 500 imienniczek z Polski i zagranicy, w tym 140 Kryś ze Śląska, świętowało od soboty. Razem z Krysią Giżowską odśpiewały 200 lat 90-letniej Krysi Pieniążek, która 13 marca obchodziła urodziny.

Śląską grupę pożegnał w Katowicach prezydent Marcin Krupa. Krysie dostały od niego w prezencie apaszki, a od DZ czerwone róże, które wręczył im redaktor naczelny Marek Twaróg.W Lublinie do polskich Kryś dojechały koleżanki z USA, Niemiec, Szwecji,Belgii, Węgier, Austrii i Szwecji. Po południu spotkały się z legendą polskiego rocka Krzysztofem Cugowskim, liderem Budki Suflera, na co dzień mieszkającym w Lublinie. Za rok na jubileuszowym 20 zjeździe Krystyny spotkają się w Katowicach.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY:

- Jak zwykle połączymy dobrą zabawę z kulturą, turystyką i edukacją- będziemy zwiedzać Lublin i okolice i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych - powiedziała Krystyna Szaraniec, prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek, jedna z organizatorek zjazdów.

Jak co roku czerwone róże z życzeniami od Dziennika Zachodniego wręczył paniom redaktor naczelny Dziennika Zachodniego Marek Twaróg.

Krysie o poranku pożegnał także prezydent Katowic Marcin Krupa, wręczając wszystkim paniom w imieninowym prezencie ozdobne apaszki.

Wśród zaplanowanych atrakcji w Lublinie jest m.in. koncert w Filharmonii Lubelskiej oraz spotkanie z liderem legendarnej Budki Suflera, Krzysztofem Cugowskim, który na co dzień właśnie w Lublinie mieszka.

Podczas zjazdów panie starają się zawsze mieć jednakowe nakrycie głowy, tym razem świętują w turkusowych kapeluszach i szalikach.

Krystyny spotkają się dziś wieczorem w Lublinie na wspólnej uroczystej kolacji. W dniu imienin rano odbędzie się msza w intencji pomysłodawczyni ogólnopolskich imienin, wicemarszałek Senatu, wieloletniej dziennikarki Polskiego Radia Katowice Krystyny Bochenek, która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

13 marca solenizantki przemaszerują przez centrum Lublina w barwnym pochodzie. Kulminacyjny moment spotkania to zawsze godz. 13.13. Życzenia na lubelskim Rynku złożą Krystynom władze miasta i województwa oraz przedstawiciele stowarzyszenia Zbyszków.

W drodze powrotnej Krysie zwiedzą Nałęczów oraz Kazimierz Dolny.

W corocznych ogólnopolskich imieninach Krystyn mogą brać udział wszystkie panie o tym imieniu, bez względu na wiek. Co roku gromadzą się kobiety o tym popularnym imieniu z różnych środowisk - od pielęgniarek, nauczycielek, emerytek czy rolniczek, po znane postaci ze świata kultury, biznesu i polityki. Zgodnie z zasadą tych spotkań, wszystkie są ze sobą na "ty".
Jak podkreślała zawsze Krystyna Bochenek, pozwalają one uczestniczkom na oderwanie się od szarej nieraz codzienności.
Pierwszy imieninowy zjazd odbył się w 1998 r. w Katowicach, gdzie Krystyna Bochenek urodziła się i przez lata pracowała w Polskim Radiu Katowice. Potem były imprezy w Sopocie, Kielcach, Ciechocinku, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Opolu, Poznaniu, Zakopanem, Toruniu, jednocześnie w Cieszynie i Trzyńcu na czeskim Zaolziu, w Szczecinie, ponownie w Katowicach - po śmierci Krystyny Bochenek, w Rzeszowie, Gdyni, w Białymstoku i Karpaczu.


*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Co się wydarzyło na "Nocy Kobiet" w Spiżu w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Rozmowy nie przerywają, transmisja danych szybka RAPORT NAJLEPSZYCH SIECI KOMÓRKOWYCH
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

ZOBACZ TAKŻE

Maria Zawała

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.