Krytyka to prawo opozycji. Ale jest na nią za wcześnie

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Julia Szypulska

Krytyka to prawo opozycji. Ale jest na nią za wcześnie

Julia Szypulska

Rozmowa ze Stefanem Krajewskim, członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego.

Słyszał Pan o krytycznych uwagach PiS dotyczących pracy zarządu województwa?

To nie jest nic nowego. Od początku kiedy PiS przejęło władzę w Polsce przeprowadzono szereg audytów, które miały wykazać nieprawidłowości popełnione przez poprzednią władzę.

Okazało się, że wcale ich tak dużo nie było - pojedyncze przypadki w skali kraju. Teraz zaczyna się oceniać prace samorządów. Partia rządząca wychodzi z założenia, że władze samorządowe powinny być z tego samego nadania, co rząd. Tak nie jest i widzimy niechęć rządu do niektórych samorządów.

Jeśli chodzi o sytuację w służbie zdrowia, to jest zła nie od dziś. Jest efektem wieloletnich zaniedbań i to nie mówimy nawet o ostatnich pięciu latach. Jako samorząd województwa zrobiliśmy wiele, by poprawić warunki w szpitalach wojewódzkich i powiatowych i to widać.

Musimy ciągle inwestować w dobry sprzęt, w fachowców. Nie będzie tak, że w każdym roku będzie jednakowo - są lata lepsze, są gorsze.

Mówimy o nadwykonaniach szpitali. Ale można to inaczej nazwać - to tak naprawdę dług rządu wobec samorządów. Szpitale wykonują wiele świadczeń, bo muszą pomagać pacjentom, a potem nie otrzymują za to zapłaty. I próbuje się pokazać, że za wszystkie ujemne wyniki odpowiada samorząd. Sytuacja jest trudna, bo bez wsparcia rządu samorządy też gorzej sobie radzą. Trudno wygospodarować takie fundusze, by sprostać wszystkim potrzebom.

Skoro jesteśmy przy funduszach, to jak Pan skomentuje zarzuty, że zbyt wolno wykorzystujecie pieniądze z RPO?

Najlepiej oceniać budowę domu, kiedy już się wylało fundamenty, bo wtedy widać, że już coś zostało zrobione. My jesteśmy właśnie na tym etapie, kiedy zostały zatwierdzone procedury, ogłoszone konkursy. Jeśli chodzi o drogi, to czekaliśmy żeby maksymalnie wykorzystać środki z programu Polska Wschodnia. Im więcej z tamtego programu wykorzystamy, tym więcej dróg wojewódzkich będziemy mogli budować z RPO. Poza tym trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenia, są konsultacje społeczne, był tworzony plan transportowy województwa.

Dziś czekamy na ostatnie decyzje i za chwilę będziemy podpisywać umowy. Na razie jest za wcześnie, ale taka jest rola opozycji żeby krytykować. Tylko jeśli opozycja krytykuje rząd, to jest niedobra, bo nie chce współpracować. Ale opozycja, która krytykuje samorząd przedstawia siebie, że działa z najwyższą troską.

Julia Szypulska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.