Kryzys migracyjny i G20. W drodze na wakacje możesz postać na granicach

Czytaj dalej
Kamila Rożnowska

Kryzys migracyjny i G20. W drodze na wakacje możesz postać na granicach

Kamila Rożnowska

Kontrole na granicach Niemiec, kolejki do przejść między Węgrami a Chorwacją i Rumunią. To przez kryzys migracyjny, choć nie tylko. W Calais w tym tygodniu zginął kierowca polskiej ciężarówki

Poczułem się, jakbym wrócił do przeszłości - mówi pan Tomasz z Zabrza, wspominając swoją podróż na wakacje. W zeszłym roku spędzał je w Chorwacji i - jak wielu naszych rodaków - do celu postanowił dojechać własnym samochodem. Wybrał trasę przez Węgry i właśnie na granicy węgiersko-chorwackiej poczuł powiew czasów minionych. Od których odzwyczaiło nas funkcjonowanie w strefie Schengen, umożliwiającej swobodne podróżowanie po krajach do strefy należących (trzeba pamiętać: nie wszystkie kraje UE należą do Schengen. To np. Chorwacja, Bułgaria i Rumunia). A chodziło dokładnie o bardzo szczegółową kontrolę wszystkich pasażerów pojazdu.

Kryzys migracyjny trwa. Choć o „fali” napływających uchodźców nie jest już tak głośno, jak jeszcze przed rokiem czy dwoma laty, to problem wciąż nie został rozwiązany. W rejonie francuskiego portu Calais, drogi tranzytowej przez kanał La Manche do brytyjskiego Dover, znów jest niebezpiecznie. Znów, bo choć „dżungla” (obozowisko uchodźców, którzy w naczepach ciężarówek próbują się przedostać na terytorium Wielkiej Brytanii) została „zlikwidowana” z końcem października zeszłego roku, to w okolicach Calais ponownie pojawiają się koczujące grupy uchodźców.

1. Calais (Francja). Lepiej omijać

Nad ranem w miniony poniedziałek, na autostradzie A16 prowadzącej właśnie do tego portu, doszło do tragicznego wypadku - zginął kierowca ciężarówki. Przyczyna? Prawdopodobnie nie zdążył wyhamować, gdy gwałtowanie zatrzymał się jadący przed nim tir. A ciężarówki gwałtowanie hamowały, bo na drodze została ustawiona blokada z pni drzew. Podobna do tych, do których jadących do portu kierowców przyzwyczaili uchodźcy, chcący wedrzeć się na naczepy. Auto doszczętnie spłonęło. Kierowca nie miał szans.

- Radzę omijać rejony portu Calais - mówi Marek Jarocki, dyrektor ds. logistyki w jednej z firm transportowych. - Jeśli już ktoś zdecyduje się na podróż przez ten odcinek (w okolicy Calais znajduje się Eurotunel pod kanałem La Manche, którym można przeprawić się na Wyspy - przyp. red.), to odradzam przejazd nocą. Konieczne jest też zamknięcie drzwi od środka - dodaje. Unikanie podróży nocą zaleca też polska ambasada we Francji.

2. Niemcy. Przywrócona kontrola

Niemcy do 11 lipca będą prowadzić tymczasową kontrolę graniczną. Powodem nie jest kryzys migracyjny (jak w 2015 roku), a szczyt G20, który 7 i 8 lipca odbędzie się w Hamburgu. Do Niemiec przyjadą prezydenci i premierzy najbogatszych państw świata. Stąd właśnie decyzja o przywróceniu kontroli na granicy.

W miniony poniedziałek na przejściach granicznych z naszymi zachodnimi sąsiadami kierowcy utknęli w kilometrowych korkach. Ale, jak wyjaśnia Rafał Potocki, p.o. rzecznika prasowego Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, był to efekt nawarstwienia się kilku utrudnień: kończący się długi weekend w Polsce, remont autostrady po stronie niemieckiej (w rejonie przejścia granicznego w Świecku), weekendowy zakaz wjazdu ciężarówek do Niemiec, który obowiązuje od północy z sobotę na niedzielę do niedzieli, do godz. 22, oraz tymczasowe przywrócenie kontroli.

- Teraz ruch odbywa się na bieżąco - mówił w środę funkcjonariusz.

3. Non-Schengen. Zaostrzenie

Z kolei w związku z utrzymującym się w Europie zagrożeniem zamachów terrorystycznych, od kwietnia wszyscy podróżni przekraczający zewnętrzne granice strefy Schengen (dotyczy to zarówno dróg lądowych, powietrznych, jak i morskich) podlegają szczegółowej odprawie. Chodzi o przejazd między państwem strefy i tymi poza nią, czyli m.in. ze Słowenii lub Węgier do Chorwacji (Chorwacja jest poza strefą) lub z Węgier do Rumunii (Rumunia i Bułgaria również są poza układem z Schengen). A także z Polski na Ukrainę (Ukraina jest też poza UE).

- Odprawa przy przekraczaniu tych granic rzeczywiście jest bardzo szczegółowa. Czasami w rejonie przejść granicznych (mowa o granicach Słowenia-Chorwacja, Węgry-Chorwacja) tworzą się spore korki. Funkcjonariusze sprawdzają dokładnie, ile osób i jakiej narodowości jedzie w danym samochodzie - mówi Marek Jarocki.

- Austriacy na wylocie do Włoch i do Niemiec również robią kontrole, ale są one już wyrywkowe, nie „auto w auto”. Silne kontrole prowadzone są też na granicy rumuńskiej, ale tam idzie to bardzo płynnie i nie tworzą się zatory - dodaje logistyk.

Lista utrudnień na granicach
NIEMCY: Do 11 lipca zostały przywrócone kontrole na granicach. Powodem jest szczyt G20 (7-8 lipca, Hamburg). Straż Graniczna zapewnia, że ruch odbywa się na bieżąco. Utrudnienia mogą występować w rejonie przejścia w Świecku - po niemieckiej stronie trwa remont autostrady.

FRANCJA - WIELKA BRYTANIA. Port tranzytowy Calais, prowadzący przez kanał La Manche do Dover w Wielkiej Brytanii - 19 czerwca doszło tam do tragicznego wypadku, w którym zginął polski kierowca. Przyczyną była blokada z pni drzew, ustawiona przez imigrantów. Polska ambasada we Francji zaleca, aby unikać podróżowania w tym rejonie nocą. Dobrze też zamknąć drzwi do pojazdu od środka.

NIEMCY - FRANCJA: Wczoraj przed południem korkował się dojazd do przejścia granicznego na wysokości francuskiej Miluzy (Mulhouse).

FRANCJA: Do 15 lipca trwa wprowadzony po zamachu terrorystycznym w Paryżu (2015 rok) stan wyjątkowy. Niewykluczone, że zostanie przedłużony ponownie. W związku z tym na granicach francuskich odbywają się kontrole.

AUSTRIA, NIEMCY (A TAKŻE DANIA, SZWECJA, NORWEGIA): W czasie kulminacji kryzysu migracyjnego w 2016 r. wprowadziły kontrole na swoich granicach. Decyzja o utrzymaniu tymczasowych kontroli granicznych będzie obowiązywać do 11 listopada.

AUSTRIA - NIEMCY: Wczoraj nieduże utrudnienia w ruchu występowały na granicy Walserberg, gęściej było po obu stronach przejścia w Kufstein.

AUSTRIA - WĘGRY: Wczoraj przed przejściem granicznym w Sopron ruch był nieco spowolniony po stronie austriackiej, po obu stronach blokował się przejazd przez Nickelsdorf.

AUSTRIA - WŁOCHY: Prowadzona jest wyrywkowa kontrola graniczna. W VILLACH: Wczoraj niewielki korek w stronę Austrii.

WĘGRY I SŁOWENIA: To państwa, których granice stanowią zewnętrzne granice strefy Schengen i są na trasie do popularnych wśród polskich turystów kurortów w Chorwacji. Zgodnie z decyzją unijnych instytucji, od kwietnia tego roku wszyscy pasażerowie podróżujący z państwa Schengen do państwa poza tym układem (czyli np. CHORWACJI, BUŁGARII, RUMUNII, ALBANII) podlegają szczegółowej odprawie granicznej. Dotyczy to zarówno przeprawy drogą lądową, powietrzną, jak i drogą morską. Funkcjonariusze sprawdzają nie tylko tożsamość podróżujących, ale również to, czy w pojeździe nie ma „pasażerów na gapę”. Na początku kwietnia spore utrudnienia występowały na granicy słoweńsko-chorwackiej. Tworzyły się tam korki.

AUSTRIA - SŁOWENIA: Wczoraj w rejonie przejścia w Mariborze nie było utrudnień.

SŁOWENIA - CHORWACJA: Wczoraj niewielkie korki po obu stronach na przejściu w Ptuj.

WĘGRY - CHORWACJA: Wczoraj blokował się przejazd przez Letenye.

***
Dokumenty dla dziecka
Trzeba pamiętać, że podróżując z dziećmi po krajach UE, należących do strefy Schengen, i dzieci muszą posiadać dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty dla dziecka lub paszport). Aby wyrobić dowód osobisty dla dziecka, wniosek może zostać złożony przez jednego z rodziców. Gdy dziecko ukończyło już 5 lat, musi być obecne podczas składania wniosku.

Kamila Rożnowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.