Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Krzysztof Materna o języku: Jeśli przeklinam, to świadomie, czyli uroczo

Czytaj dalej
Magdalena Nowacka-Goik

Krzysztof Materna o języku: Jeśli przeklinam, to świadomie, czyli uroczo

Magdalena Nowacka-Goik

Do rodzinnego Sosnowca jakoś dawno go nie zapraszano, ale on i tak z sentymentem, ciepło wspomina swoje miasto. Zwłaszcza tramwajowe podróże „piętnastką” do Katowic.

Do udziału w sztuce dla dorosłych, którą wyreżyserował, namówił Dorotę „Dodę” Rabczewską, i to nie był błąd! Lubi metafory i zabawy językiem, imponuje mu kultura Śląska. Dobrze wychowany, czasem jednak przeklina. Nigdy nie robi tego jednak bezmyślnie. Proszę Państwa, Krzysztof Materna, „ornitolog słowa”, ma głos.

Skoro będziemy mówić o języku, to zapytam tak: ma pan swoje ulubione słówko, takiego „ptaszka”? I czy często pan przeklina w życiu prywatnym?

Mam dużo ulubionych słów w języku polskim, chociaż sporo brzmi dla mnie teraz obco, bo są zapożyczone z języka angielskiego. Nie lubię słowa „jakby”, natomiast podoba mi się słowo „zdumiony”. Ma to swoje uzasadnienie w moim permanentnym odbiorze współczesności. A słówko stało się moim ulubionym od momentu, kiedy zobaczyłem taki fragment w telewizji: zostaje zatrzymany kierowca, który jest pod wpływem alkoholu, podbiega do niego nagle reporter i krzyczy: pan jest pijany! Słyszy odpowiedź: przede wszystkim jestem zdumiony. Bardzo mnie to ujęło. Co do przekleństw, to zdarza się, że przeklinam, ale bardzo świadomie, czyli uroczo. I to odbiera tym przekleństwom wulgarność.

„Słownik Ptaszków Polskich”, sztuka wystawiana w pana reżyserii, na podstawie tekstu Jakuba Morawskiego, którą na Śląsku zobaczymy w chorzowskim Teatrze Rozrywki, to spektakl, który pokazuje, że mówimy do siebie, a jednak się nie rozumiemy. Język, zamiast być w pewnym sensie naszym wyznacznikiem, definiować nas jako naród, już taki nie jest. Oczywiście różnice językowe zawsze istniały, ale chyba nie było aż takich ogromnych zróżnicowań. Z jednej strony język dresów, z drugiej papka reklamowa w telewizji śniadaniowej...

W dalszej części:

 • O smaczkach i niuansach językowych
 • O Sosnowcu z lat młodości

 

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Magdalena Nowacka-Goik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.