Krzysztof Rzepnicki z poznańskiego RZ-Studio: Przez aparat do serca

Czytaj dalej
Fot. RZ-Studio
Sebastian Gabryel

Krzysztof Rzepnicki z poznańskiego RZ-Studio: Przez aparat do serca

Sebastian Gabryel

Dobra sesja zdjęciowa to nie tylko czas spędzony na planie, ale również rozmowa – mówi Krzysztof Rzepnicki, fotograf i współzałożyciel studia fotograficznego RZ-Studio.

Wspólnie z żoną Magdaleną, jako RZ Studio, byliście partnerami plebiscytu „Świąteczne Gwiazdeczki”. Jak zapamiętacie tę akcję?
Dla nas to było kolejne wspaniałe doświadczenie. Dzieci, które wspólnie z rodzicami pojawiają się na naszym planie, zawsze dają nam wiele radości i wprowadzają wyjątkową atmosferę. Dlatego praca z nimi zawsze jest wielką przyjemnością. Dzieci kierują się spontanicznością i są bardzo szczere – a to lubi każdy aparat.

Co obecnie znajduje się w ofercie RZ Studio i jak rozwijała się wasza działalność w ciągu tych 18 lat?
Zaczynaliśmy od fotografii okolicznościowej (śluby, chrzty, komunie), jednak dość szybko rozwinęliśmy się w sesjach studyjnych.

Praca z dziećmi zawsze jest wielką przyjemnością. Kierują się spontanicznością i są bardzo szczere, a to lubi każdy aparat – przyznaje fotograf Krzysztof
RZ-Studio Jak twierdzi właściciel RZ-Studio, w pracy fotografa ważne są przede wszystkim pasja, zaangażowanie i wytrwałość.

Na poddaszu zorganizowaliśmy studio fotograficzne i z czasem do oferty dołączyliśmy fotografię portretową i produktową, a także tę najbardziej wymagającą, czyli aktową. Od czasu, kiedy, jak ja to mówię, „wyszliśmy na ulicę” i wynajęliśmy swój pierwszy lokal na Wierzbięcicach pod atelier, to wykonujemy właściwie każdy rodzaj fotografii – zarówno fotografię ślubną czy rodzinne sesje zdjęciowe, jak i biznesowe sesje wizerunkowe czy fotografię eventów.

Jak trudne były wasze początki?
Swoją przygodę z fotografią – wtedy jeszcze analogową – zaczynałem w latach osiemdziesiątych, w kółku fotograficznym działającym w szkole podstawowej, do której chodziłem. To było coś zupełnie innego od fotografii cyfrowej, jaką od początku naszej działalności się zajmujemy. RZ-Studio debiutowało w chwili, kiedy na rynku pojawiły się pierwsze aparaty cyfrowe. Największe problemy mieliśmy ze zdobyciem wiedzy na temat działania tych sprzętów. Czerpaliśmy ją z książek fotograficznych, bo w internecie jeszcze materiałów nie było. Jednak niemniej istotna była po prostu praca – im więcej mieliśmy zleceń, tym mogliśmy ją lepiej i bardziej świadomie wykonywać. Wiedzieliśmy, że naszym priorytetem musi być zdobywanie doświadczenia.

Zajmujecie się różnymi rodzajami fotografii – które dają wam najwięcej satysfakcji?
W tym miejscu muszę podkreślić, że właściwie każda sesja daje mi radość, bo ja po prostu uwielbiam pracować z ludźmi! Jednak muszę przyznać, że zdecydowanie największą satysfakcję przynoszą chwile, kiedy klient, który choć może z początku czuł się przed obiektywem dość niekomfortowo, to po kilkunastu minutach widzi efekty naszej wspólnej pracy, na jego twarzy maluje się uśmiech i mówi, że to najpiękniejsze zdjęcia w jego życiu. Tak, satysfakcja klienta to dla mnie zdecydowanie największa nagroda.

Co jest ważne podczas pracy na planie?
Chyba najważniejszą rzeczą jest mieć pewność, czego wymaga od nas klient. W tym celu trzeba zrobić, jak to określam, mały „wywiad środowiskowy” (śmiech). Jeśli mam już wszystkie informacje, jakich potrzebuję, by wykonać sesję, o jakiej marzy klient, to sięgając po aparat staram się wczuć w potencjalnego odbiorcę tych zdjęć. Dobra sesja zdjęciowa to nie tylko czas spędzony bezpośrednio na planie, ale również rozmowa. Bez niej zarówno klient, jak i fotograf nie będą mieć pewności, czy myślą o tym samym.

Jak podkreślacie na swojej stronie internetowej, dobry sprzęt to dopiero połowa fotograficznego sukcesu. Czego jeszcze trzeba, by go osiągnąć?
Z moich obserwacji wynika, że dziś młode osoby, które chcą profesjonalnie zajmować się fotografią często nie przywiązują dostatecznej wagi do wiedzy na temat swojego przyszłego fachu. Czasem nawet nie wiedzą, jakim modelem aparatu wykonują zdjęcia… Głód wiedzy u fotografa to może jeszcze nie połowa sukcesu, ale z pewnością najlepsza rzecz, jaką może on w sobie zaszczepić na początku drogi. Pasja, zaangażowanie, wytrwałość i chęć rozwoju – bez tego będą jedynie rzemieślnikami z aparatem w ręce, a przecież to tylko narzędzie. Ważne jest wiedzieć, jak zrobić z niego dobry użytek.

RZ-Studio Krzysztofa i Magdaleny Rzepnickich znajduje się przy ul. Żupańskiego 21 w Poznaniu. Szczegółowe informacje na temat oferty znajdują się na stronie internetowej rz-studio.pl

-------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Sebastian Gabryel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.