Krzyż i sól dla papieża

Czytaj dalej
Fot. Fot. Rafał Stachurski
Jolanta Białek

Krzyż i sól dla papieża

Jolanta Białek

ŚDM 2016. Przy ołtarzu w Brzegach stanie krucyfiks wykonany przez wielickich górników rzeźbiarzy. Potem symbol wróci do kopalni.

Górniczy krzyż ma 1,6 m wysokości, jego waga to 30 kg. Postać Chrystusa wykonano z drewna lipowego, a pozostałe elementy rzeźby - z drewna dębowego. Tłem dla krucyfiksu jest stylizowana kula ziemska, na której umieszczono herby papieża Franciszka i kardynała Stanisława Dziwisza oraz loga Światowych Dni Młodzieży i Kopalni Soli w Wieliczce.

Górnicy rzeźbiarze Jan Banaś i Piotr Starowicz pracowali nad krzyżem na ŚDM przez półtora miesiąca. Najbardziej pracochłonne - a także wymagające dużej precyzji oraz cierpliwości - okazało się wykonanie płaskorzeźb zdobiących krucyfiks. - Teraz górnicy szykują jeszcze podstawę dla krzyża, by mógł pewnie stanąć przy ołtarzu w Brzegach - informują pracownicy Biura Prasowego wielickiej Kopalni Soli.

WIDEO: Przejazd papamobile z papieżem Franciszkiem z Salwatora na Wawel

Autor: Piotr Drabik

Po Dniach Młodzieży krzyż wróci do Wieliczki. Rzeźba, stanowiąca pamiątkę związaną z wizytą papieża Franciszka i światowym wydarzeniu, zostanie ulokowana w nadszybiu szybu Regis, odwiedzanym licznie przez turystów.

Górnicy przygotowali też prezenty dla Ojca Świętego - wyrzeźbioną w soli figurę św. Kingi, a także album „Krzyż i sól”. Wydawnictwo to jest świadectwem, że krzyż - umieszczany w miejscach pracy, w ołtarzach licznych podziemnych kaplic, a także w budynkach nadszybi - towarzyszy wielickim górnikom od stuleci.”Solne” dary zostaną przekazane papieżowi za pośrednictwem krakowskiej kurii.

Górniczy „wątek” jest także w papieskim apartamencie przygotowanym w Ośrodku Miłosierdzia w Brzegach. Umieszczono tam wykonane przez górnika rzeźbiarza Stanisława Anioła - wyrzeźbioną w soli kropielnicę oraz specjalne kropidło. Papież Franciszek użyje ich w niedzielę rano do poświęcenia ośrodka dla osób chorych, starszych i niepełnosprawnych.

[email protected]

Jolanta Białek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.