Krzyż Wolności i Solidarności dla Ryszarda Brejzy? Niektórzy mają wątpliwości

Czytaj dalej
Fot. www.ipn.gov.pl
Dariusz Nawrocki

Krzyż Wolności i Solidarności dla Ryszarda Brejzy? Niektórzy mają wątpliwości

Dariusz Nawrocki

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza znalazł się w zaszczytnym gronie 35 odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności.

Odznaczenia te prezydent Andrzej Duda przyznaje zasłużonym działaczom podziemnej opozycji na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak udało nam się ustalić, z wnioskiem o odznaczenie Brejzy wystąpił do IPN Społeczny Komitet "Solidarni - Toruń pamięta". Jest to grono zasłużonych opozycjonistów z Torunia. W skład Komitetu wchodzą między innymi: Antoni Mężydło (dziś polityk PO), Jan Wyrowiński (polityk, w 2016 roku wystąpił z PO) i prof. Wojciech Polak (członek kolegium Instytutu Pamięci Narodowej). Już wcześniej zostali odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności.

Z naszą redakcją skontaktował się historyk dr Mirosław Pietrzyk. - Działałem w strukturach podziemnej Solidarności w latach 80. Ani razu nie spotkałem się z panem Ryszardem Brejzą. Rozmawiałem z wieloma kolegami z ówczesnej opozycji. Doskonale pamiętają jego brata, Jarka. Krzyż Wolności i Solidarności dla Ryszarda Brejzy to duże nadużycie - wyznaje Pietrzyk. 

Inni też tak myślą? Dowiesz się w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dariusz Nawrocki

Od zawsze chciałem pracować w mediach. Moje marzenie spełniło się w 2001 roku. Jestem dziennikarzem inowrocławskiego oddziału "Gazety Pomorskiej". Zajmuję się głównie tematyką samorządową i społeczną. Piszę o sprawach dotyczących powiatu inowrocławskiego i mogileńskiego. Moje teksty, galerie i filmy ukazują się na portalach pomorska.pl, inowroclaw.naszemiasto.pl i mogilno.naszemiasto.pl. Jestem kibicem sportowym, miłośnikiem przyrody i namiętnie słucham dobrej muzyki. Najlepiej relaksuję się w trakcie biegania leśnym duktami.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.