Krzyżanowice

Krzyżanowice

Prezentacja gminy:

Tu jest brama do Czech i Polski oraz na Śląsk i Morawy. Tu Odra żłobi swoje naturalne rozlewiska, tworząc unikalne w skali Europy meandry. Tu komponowali Beethoven i Liszt. Tu spędzał chwile młodości Joseph von Eichendorff, obok Schillera i Goethego najwybitniejszy twórca niemieckiego romantyzmu w literaturze. Tu pierwszy raz połączono monarchie Hohenzollerów iHabsburgów. Tu przetrwały stare średniowieczne twierdze i szlacheckie pałace, zamki, barokowe kościoły i ludowe kapliczki. Tu zachowały się bezcenne zabytki techniki – najstarsza polska kuźnia z 1702 roku i równie wiekowy młyn. Tu można obejrzeć kolekcję możnowładczych pochówków rodziny von Reiswitz, równających się z królewskimi zbiorami wawelskimi. Tyle w skrócie o przebogatym dziedzictwie miejscowości tworzących gminę Krzyżanowice. A współczesność to piękne, zadbane, tonące w zieleni miejscowości. Liczne połączenia drogowe z Czechami, w tym autostradą A 1. Bliskość takich miast, jak Racibórz, Rybnik, Bogumin czy Ostrawa. Rozwinięta służba zdrowia, sieć szkół i przedszkoli a także przyjazna administracja. Nowoczesne obiekty sportowe (kąpielisko w Tworkowie, boiska, korty, sale gimnastyczne, centra rekreacji, siłownie na świeżym powietrzu) oraz liczące około 70 km trasy rowerowe. Wreszcie bogaty rok obrzędowy i kalendarz imprez kulturalno-rozrywkowych. Gminę warto odwiedzić i poznać. Oprócz dóbr naturalnych, historycznych i dziedzictwa kulturowego Gmina Krzyżanowice jest bardzo aktywną gminą pod względem aktywizacji społeczności i pobudzania rozwoju poprzez realizację projektów unijnych.

Aktywna gmina

Majowe koncerty poświęcone pamięci Liszta i Beethovena w Krzyżanowicach mają długoletnią tradycję. To cykliczne wydarzenie przypomina mieszkańcom o pobycie w naszej gminie dwóch wielkich, światowej sławy kompozytorów. Współcześnie zaś są symbolem międzynarodowej integracji, którą Krzyżanowice realizują poprzez współpracę z gminami: węgierską i niemiecką oraz czeskimi. Koncerty majowe to okazja do spotkań z przedstawicielami gmin partnerskich. O renomie i popularności koncertu świadczy to, iż każdego roku zaszczycają go obecnością znani muzycy i wykonawcy, a wśród słuchaczy znajduje się wielu miłośników muzyki przyjeżdżających specjalnie na to wydarzenie kulturalne spoza terenu naszej gminy.
Koncerty Poświęcone Pamięci kompozytorów to tylko jedno z wielu imprez o charakterze kulturalnym organizowanym przez Gminę Krzyżanowice. Gmina Krzyżanowice jest również znana
z Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych, Zlotu Pojazdów Zabytkowych, Zawodów Sikawek Konnych, Jarmarków staroci na granicy czy też dożynek, które na tym terenie mają bardzo zakorzenioną tradycję.

Spływy i przystanie kajakowe

Gmina Krzyżanowice posiada na swoim terenie 2 przystanie kajakowe. Spływy kajakowe organizowane są jako cykliczne imprezy odbywające się co najmniej dwa razy w roku. Dzięki temu projektowi
na terenie Gminy Krzyżanowice rozwinęło się kajakarstwo oraz wyeksponowany i wypromowany został obszar Natury 2000 - Granicznych Meandrów Odry, który jest atrakcją przyrodniczą na skalę europejską. Ponadto powstał Klub Kajakowy MEANDER, który przy współpracy z gminą co rocznie organizuje dużą imprezę kajakową „Meander Orient Express”.

Rajdy Rowerowe

Przez Gminę Krzyżanowice biegną liczne trasy rowerowe - o łącznej długości ponad 70 km - co sprzyja uprawianiu turystyki rowerowej. Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców oraz turystów Gmina Krzyżanowice corocznie organizuje 2-3 rajdy rowerowe wiodące terenem gminy Krzyżanowice
oraz pobliskich polskich i czeskich miejscowości. Uczestnicy rajdu oprócz aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu poznają zabytki kulturowe i przyrodnicze napotkane podczas trasy rajdu. Każdorazowo w rajdzie rowerowym bierze udział około 200 osób (w tym dzieci i osoby starsze).

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.