Ksiądz Marszałek walczył z plagą pijaństwa. Będzie beatyfikacja? Diecezja bielsko-żywiecka rozpoczęła przygotowania

Czytaj dalej
Fot. Materiały Prasowe
Łukasz Klimaniec

Ksiądz Marszałek walczył z plagą pijaństwa. Będzie beatyfikacja? Diecezja bielsko-żywiecka rozpoczęła przygotowania

Łukasz Klimaniec

Ksiądz Jan Marszałek, zmarły przed 30 laty proboszcz parafii w Łodygowicach na Żywiecczyźnie, może zostać wyniesiony na ołtarze. Diecezja bielsko-żywiecka rozpoczęła przygotowania do beatyfikacji.

Diecezja bielsko-żywiecka rozpoczęła przygotowania do procesu wyniesienia na ołtarze ks. prałata Jana Marszałka, charyzmatycznego proboszcza parafii pw. śś. apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowi-cach. To pierwsza taka inicjatywa tej diecezji – dotychczasowi święci i błogosławieni z terenu bielsko-żywieckiego zostali wyniesieni na ołtarze na wniosek innych organizacji – zakonów lub diecezji.

– Próbujemy, zbliżamy się do tego – przyznał bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej na konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu. – Mam nadzieję, że nam się to uda i będziemy mogli cieszyć się tym. Z jednej strony pokazując światu, że to owoc formowania, nauczania, kształtowania Kościoła, a także osobistej świętości człowieka – dodał.

Pochodzący z Łodygowic ks. Stanisław Mieszczak, postulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Marszałka omawiając etapy procesu beatyfikacyjnego podkreślił, że to dopiero początek.

– Jesteśmy na etapie zbierania dokumentacji, dopiero wszystko jest przygotowywane. Zbierając już teraz te świadectwa widzimy to bogactwo, ile ksiądz prałat pozostawił dobra w sercach ludzkich – przyznał.

Stanisław Kucharczyk, wice-starosta żywiecki, mieszkaniec Łodygowic podkreślił, że pamięć o ks. Marszałku żyje w Łodygo-wicach do dziś.

– Ta pamięć funkcjonuje nie tylko poprzez formy przekazu ustnego, ale przez wiele działań, które ks. prałat Marszałek wprowadził w życie – działań prospołecznych nastawionych na ludzi najbardziej potrzebujących pomocy, również w wymiarze modlitewnym, bo jest wiele nabożeństw, które on zainicjował, a które są kontynuowane do dziś – zaznaczył. Dodał, że ks. Marszałek wywarł niezatarte piętno na historii Łodygowic i na konkretnych ludziach.

Ks. Marszałek urodził się 8 czerwca 1907 r. w Krzeczowie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1932 r. W 1951 r. został administratorem parafii pw. śś. apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach. Dwa lata później na skutek donosu kilku parafian, którym nie podobało się, że walczy z plagą pijaństwa, musiał opuścić wioskę. W 1957 r. powrócił do Łodygowic, a 1966 r. został jej proboszczem i był nim do 1984 r. Duchowny zmarł 16 maja 1989 r.

Łukasz Klimaniec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.