Ksiądz Marszałek walczył z plagą pijaństwa. Będzie beatyfikacja? Diecezja bielsko-żywiecka rozpoczęła przygotowania

Czytaj dalej
Fot. Materiały Prasowe
Łukasz Klimaniec

Ksiądz Marszałek walczył z plagą pijaństwa. Będzie beatyfikacja? Diecezja bielsko-żywiecka rozpoczęła przygotowania

Łukasz Klimaniec

Ksiądz Jan Marszałek, zmarły przed 30 laty proboszcz parafii w Łodygowicach na Żywiecczyźnie, może zostać wyniesiony na ołtarze. Diecezja bielsko-żywiecka rozpoczęła przygotowania do beatyfikacji.

Diecezja bielsko-żywiecka rozpoczęła przygotowania do procesu wyniesienia na ołtarze ks. prałata Jana Marszałka, charyzmatycznego proboszcza parafii pw. śś. apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowi-cach. To pierwsza taka inicjatywa tej diecezji – dotychczasowi święci i błogosławieni z terenu bielsko-żywieckiego zostali wyniesieni na ołtarze na wniosek innych organizacji – zakonów lub diecezji.

– Próbujemy, zbliżamy się do tego – przyznał bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej na konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu. – Mam nadzieję, że nam się to uda i będziemy mogli cieszyć się tym. Z jednej strony pokazując światu, że to owoc formowania, nauczania, kształtowania Kościoła, a także osobistej świętości człowieka – dodał.

Pochodzący z Łodygowic ks. Stanisław Mieszczak, postulator w procesie beatyfikacyjnym ks. Marszałka omawiając etapy procesu beatyfikacyjnego podkreślił, że to dopiero początek.

– Jesteśmy na etapie zbierania dokumentacji, dopiero wszystko jest przygotowywane. Zbierając już teraz te świadectwa widzimy to bogactwo, ile ksiądz prałat pozostawił dobra w sercach ludzkich – przyznał.

Stanisław Kucharczyk, wice-starosta żywiecki, mieszkaniec Łodygowic podkreślił, że pamięć o ks. Marszałku żyje w Łodygo-wicach do dziś.

– Ta pamięć funkcjonuje nie tylko poprzez formy przekazu ustnego, ale przez wiele działań, które ks. prałat Marszałek wprowadził w życie – działań prospołecznych nastawionych na ludzi najbardziej potrzebujących pomocy, również w wymiarze modlitewnym, bo jest wiele nabożeństw, które on zainicjował, a które są kontynuowane do dziś – zaznaczył. Dodał, że ks. Marszałek wywarł niezatarte piętno na historii Łodygowic i na konkretnych ludziach.

Ks. Marszałek urodził się 8 czerwca 1907 r. w Krzeczowie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 czerwca 1932 r. W 1951 r. został administratorem parafii pw. śś. apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach. Dwa lata później na skutek donosu kilku parafian, którym nie podobało się, że walczy z plagą pijaństwa, musiał opuścić wioskę. W 1957 r. powrócił do Łodygowic, a 1966 r. został jej proboszczem i był nim do 1984 r. Duchowny zmarł 16 maja 1989 r.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.