Ksiądz wykorzystywał nastoletnich chłopców

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Bartłomiej Romanek

Ksiądz wykorzystywał nastoletnich chłopców

Bartłomiej Romanek

Na ławie oskarżonych zasiądzie salezjanin, który był dyrektorem jednego z częstochowskich domów dziecka. - Mężczyźnie przedstawiono 11 zarzutów. Wśród nich są zarzuty doprowadzenia małoletnich do wykonania i poddania się tzw. innym czynnościom seksualnym poprzez nadużycie stosunku zależności oraz zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej wychowanków, które polegało na uderzeniu ich w twarz - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

Ksiądz Mirosław był dyrektorem domu dziecka prowadzonego przez salezjanów. We wrześniu zeszłego roku został aresztowany. Prokuraturę zawiadomił częstochowski MOPS, który przeprowadzał doraźną kontrolę w placówce. Ksiądz do czerwca 2017 roku przebywał w areszcie, ale opuścił go po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 50 tysięcy zł. Salezjanie nie zajęli dotychczas stanowiska po informacji o akcie oskarżenia.

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia, dotyczący popełnienia przestępstw o charakterze seksualnym przez księdza-dyrektora jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Częstochowie. Chodzi o placówkę prowadzoną przez salezjanów. Według ustaleń ksiądz-dyrektor miał molestować pięciu podopiecznych!

Oskarżony salezjanin od 2012 roku pełnił funkcję dyrektora jednej z placówek opiekuńczo-wychowawczych w Częstochowie. Nadzór nad działalnością tej placówki sprawował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie, jako organizator pieczy zastępczej nad dziećmi w wieku powyżej 10 roku życia.

We wrześniu 2016 roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie przeprowadził kontrolę doraźną w placówce opiekuńczo-wychowawczej. W wyniku kontroli do prokuratury złożono zawiadomienie, dotyczące popełnienia przestępstw wykorzystania seksualnego wychowanków i naruszenia ich nietykalności cielesnej.

Prokurator wszczął w tej sprawie śledztwo oraz wystąpił do Sądu Rejonowego w Częstochowie o przesłuchanie kilku wychowanków placówki z udziałem biegłego psychologa. 28 września 2016 roku dyrektor placówki został zatrzymany i przedstawiono mu zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę wychowanków. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec dyrektora środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W czerwcu 2017 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 50.000 zł, dozoru policji i zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonymi.

- Mężczyźnie przedstawiono 11 zarzutów popełnienia przestępstw. Wśród nich są zarzuty doprowadzenia małoletnich do wykonania i poddania się tzw. innym czynnościom seksualnym, poprzez nadużycie stosunku zależności oraz zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej wychowanków, które polegało na uderzeniu ich w twarz - mówi Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy częstochowskiej prokuratury.

Jak ustaliła prokuratura do molestowania miało dochodzić w latach 2014-2016. Status pokrzywdzonego posiada 5 osób, które w czasie popełnienia na ich szkodę przestępstw miały od 14 do 17 lat.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.