Księżna Kate i książę William w Polsce. Para książęca dostanie bursztyny PROGRAM WIZYTY

Czytaj dalej
Fot. East News
Maria Olecha-Lisiecka

Księżna Kate i książę William w Polsce. Para książęca dostanie bursztyny PROGRAM WIZYTY

Maria Olecha-Lisiecka

W poniedziałek, 17 lipca, para książęca przylatuje do Warszawy. Drugi dzień wizyty w Polsce spędzi w Gdańsku. Dwukrotnie będzie okazja, aby spotkać tam księcia i księżną Cambridge. Jak należy się wówczas zachować?

- Jesteśmy przygotowani na wizytę pary książęcej, dopinamy wszystko na ostatni guzik - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik prezydenta Gdańska. Upominek dla księcia i księżnej Cambridge również został wybrany. Będzie związany z bursztynem. Wręczy go prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, ponieważ jest on gospodarzem wizyty pary w Gdańsku.

- Tak nakazuje protokół królewski. Choć para książęca odwiedzi sporo instytucji w Gdańsku, to jednak prezent-pamiątkę może wręczyć tylko gospodarz - tłumaczy Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Księżna Kate i książę William przyjadą do Polski za dwa dni, w poniedziałek, 17 lipca. Pierwszy dzień spędzą w Warszawie, a drugi, 18 lipca - właśnie w Gdańsku. Z Warszawy, 19 lipca rano, odlecą do Berlina. W Niemczech spędzą również dwa dni. Do Wielkiej Brytanii powrócą 21 lipca.

W Gdańsku bez Royal Babies

Parze książęcej będą towarzyszyć dzieci: prawie 4-letni książę George i 2-letnia księżniczka Charlotte. Jednak w Gdańsku Kate i William będą sami.

Księżna Kate i książę William w Polsce
East News Księżna Kate i książę William w Polsce

- Mamy już oficjalne potwierdzenie, że do nas, do Gdańska, para książęca przyleci bez dzieci - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek. - To zrozumiałe, bo program jest naprawdę bogaty i napięty, a wizytę w Polsce 18 lipca para książęca rozpocznie od obozu w Stutthof - dodaje.

Dla księcia i księżnej Cambridge podróż do Polski i Niemiec jest szczególna. Odwiedzą w tych krajach ważne historycznie miejsca. - Pięciodniowa podróż Ich Królewskich Wysokości obejmie również miejsca związane z historią XX wieku. Będą to Muzeum Powstania Warszawskiego, obóz koncentracyjny Stutthof i pomnik ofiar Holokaustu w Berlinie - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie internetowej brytyjskiej rodziny królewskiej. - W każdym z tych miejsc Ich Królewskie Wysokości spotkają się z ocalonymi, którzy podzielą się z nimi osobistym doświadczeniem - podaje strona brytyjskiej rodziny królewskiej.

Kilka dni temu, Pałac Kensington na oficjalnym koncie na Twitterze podał, że w Polsce para książęca odwiedzi Warszawę i Gdańsk, ale w Niemczech, oprócz Berlina, także Heidelberg i Hamburg.

Tymczasem według oficjalnego komunikatu Pałacu Prezydenckiego, pierwsza wspólna oficjalna wizyta pary książęcej w Polsce rozpocznie się o godz. 10 od powitania w tymże Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę. Następnie w planach jest zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie Kate i William spotkają się z weteranami i wspólnie zapalą świeczkę ku czci osób poległych podczas powstania.

Później Kate i William udadzą się do Warsaw Spire, gdzie będą na nich czekać młodzi przedsiębiorcy. Ma to być symboliczne otwarcie „mostu Warszawa-Londyn”, który pomoże małym polskim przedsiębiorstwom uzyskać unikalne możliwości w Londynie i uczynić je globalnymi graczami.

Na zakończenie warszawskiej części wizyty w Polsce książęca para zawita do Łazienek Królewskich, gdzie w Oranżerii odbędzie się przyjęcie z okazji urodzin królowej Elżbiety II. To tutaj książę William wygłosi przemówienie do zebranych gości, które pewnie będzie transmitowane przez wszystkie największe telewizje na świecie. Gospodarzem przyjęcia będzie Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.

Będą spotkania z mieszkańcami

Bardzo ciekawie zapowiada się program wizyty księżnej Kate i księcia Williama w Gdańsku. Przylecą samolotem z Warszawy. Po wizycie w obozie w Stutthof, przybędą do Dworu Artusa w Gdańsku, ok. godz. 10. To gmach usytuowany w centrum miasta, przy Długim Targu 44, dawniej był miejscem spotkań kupców, ośrodkiem życia towarzyskiego, później giełdą. Dziś jest to oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

- Przewidziany jest kwadrans na odpoczynek, a następnie spotkanie z prezydentem Pawłem Adamowiczem - mówi Magdalena Skorupka-Kaczmarek.

Prezydent Gdańska będzie bowiem gospodarzem spotkania z księciem i księżną Cambridge w Dworze Artusa. Pójdą również razem na spacer po Długim Targu, podczas którego para pozna nieco historię miasta, dowie się o bursztynie (Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu) czy wódce Goldwasser. Planowana jest również degustacja... pierogów.

- Myślimy też o charakterystycznym dla grodu nad Motławą Goldwasserze - uśmiecha się Maciej Buczkowski, dyrektor Kancelarii Prezydenta w UM w Gdańsku.

Co ważne, w Gdańsku będzie dwukrotnie możliwość zobaczenia pary książęcej na żywo. Pierwsza okazja nadarzy się po tym, jak Kate i William wyjdą z Dworu Artusa. Wokół fontanny Neptuna będzie specjalna strefa, gdzie para książęca zobaczy, jakie cuda powstają z bursztynu. Zaplanowano także pokazy sztuki ulicznej oraz przemarsz żołnierzy brytyjskich.

- To taki moment, kiedy para książęca będzie bardziej „dostępna” i widoczna dla mieszkańców, turystów i gości Gdańska. Zresztą podczas wizyty w naszym mieście nie są przewidziane oficjalne wystąpienia. Liczymy zatem na miłe spotkania i przywitanie - uśmiecha się Skorupka-Kaczmarek.

Z gdańskiej starówki para książęca uda się do Teatru Szekspirowskiego, instytucji, za sprawą której para książęca jako drugie miejsce destynacji w Polsce wybrała właśnie Gdańsk, choć pierwotnie - według nieoficjalnych informacji - rozważano Kraków.

Wreszcie będzie też wizyta w Europejskim Centrum Solidarności. Tam, jak informuje Magdalena Mistat z Działu Promocji ECS, para będzie zwiedzała wystawę stałą, następnie złoży kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970. Mistat potwierdza, że planowane jest również spotkanie z prezydentem Lechem Wałęsą.

I właśnie przy ECS nadarzy się druga okazja do spotkania brytyjskiej pary książęcej. Warto wiedzieć, że jako pierwsi nie możemy podejść do pary, aby się przywitać ani rozpocząć z nią rozmowy. To członkowie rodziny królewskiej wyciągają rękę jako pierwsi. Nie powinno się także dotykać członków rodziny królewskiej - objęcie czy dotknięcie ramienia to faux pas.

Maria Olecha-Lisiecka

Jestem dziennikarką i szefową Newsroomu Dziennika Zachodniego. Piszę o Śląsku, a szczególnie o Gliwicach i Zabrzu, ale także o Kościele, inwestycjach, drogach i... książkach. Robię też zdjęcia. Książki to moja wielka pasja od lat, dlatego w DZ mam program wideo o książkach Prolog. Lubię rozmawiać i słuchać ludzi, więc przeprowadzam wywiady, m.in. z pisarzami i pisarkami, a także z przedstawicielami Kościoła w Polsce. Jestem laureatką II nagrody w konkursie Silesia Press 2020, zostałam też wybrana Dziennikarką Roku 2017 DZ i Dziennikarką Multimedialną Roku 2010 DZ. Kocham góry i lato, słucham Iron Maiden. Uważam, że kobieca strona piłki, czyli futbol od kuchni, jest często ciekawsza od tego, co dzieje się na boisku. Relaksuję się czytając i gotując.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.