Marcin Darda

Kto będzie nowym wójtem gminy Zgierz i następcą Barbary Kaczmarek? W niedzielę druga tura wyborów przedterminowych.

Przed dwoma tygodniami w lokalach wyborczych stawiło się tylko 3,5 tys. mieszkańców gminy Zgierz z ponad 11 tys. uprawnionych. Przed dwoma tygodniami w lokalach wyborczych stawiło się tylko 3,5 tys. mieszkańców gminy Zgierz z ponad 11 tys. uprawnionych.
Marcin Darda

W najbliższą niedzielę odbędzie się druga tura przedterminowych wyborów wójta gminy Zgierz. O stanowisko walczy Wioleta Głowacka i Marcin Karpiński, oboje startujący z własnych komitetów wyborczych.

Wyborcy w gminie Zgierz nowego wójta wybierają w okolicznościach nie tylko tragicznych, ale także niebezpiecznych. Raz, że wybierają następcę wójt Barbary Kaczmarek, która zmarła w wyniku pobicia, dwa, że do lokali wyborczych pójdą w czasie pandemii koronawirusa. Fakt, że epidemia ma wpływ na frekwencję wyborczą raczej nie podlega dyskusji, bo udowadniają to dane z pierwszej tury wyborów przedterminowych wójta gminy Zgierz. W niedzielę 17 maja w lokalach wyborczych zameldowało się nieco ponad 3,5 tys. z ponad 11 tys. mieszkańców uprawnionych do głosowania. Tymczasem w wyborach kalendarzowych, które w 2018 r. wygrała Barbara Kaczmarek, głosy oddało ponad 6,5 tys. wyborców, czyli ponad 50 proc. uprawnionych.

W niedzielę do ostatecznego pojedynku staną Wioleta Głowacka i Marcin Karpiński, oboje startujący z własnych komitetów. Pierwszą turę wygrał Karpiński, na który uzyskał 966 głosów, natomiast Głowacka zebrała ich 798, startowało łącznie pięcioro kandydatów. Najsłabszy wynik uzyskała Mirosława Maciak (KWW Porozumienie), która po śmierci Barbary Kaczmarek, decyzją premiera zarządza gminą w roli pełniącej obowiązki wójta. Maciak zdobyła tylko 377 głosów,.

Przed drugą turą wyborów oboje kandydaci na wójta prowadzili w gminie kampanię bezpośrednia, co było możliwe dzięki poluzowaniu obostrzeń. Marcin Karpiński po gminie poruszał się specjalnie wynajętym busem na czas kampanii nazwanym „Marcinobusem”. To o tyle ciekawe, że podobne narzędzia wykorzystują duże partie w kampaniach ogólnopolskich, na poziomie wyborów gminnych są zatem absolutną nowością.

W piątek o północy w gminie zacznie obowiązywać cisza wyborcza. Lokale wyborcze w niedzielę zostaną otwarte o godz. 7, wybory zakończą się o godz. 21. Pierwsza tura odbyła się w pełnym reżimie sanitarnym, natomiast od soboty 30 maja noszenie maseczek obowiązkowe już nie będzie.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marcin Darda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.